D1 Beharovce - Fričovce | tunel Branisko

Krakow - Budapest nie je viac ako par stoviek vozidiel a to zrejme nadhodnocujem.

Krakow - Budapest je cez Donovaly 402 km.

https://www.google.com/maps/dir/Budapešť,+Maďarsko/Krakov,+Poľsko/@48.8571848,17.1850908,8z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x4741c334d1d4cfc9:0x400c4290c1e1160!2m2!1d19.040235!2d47.497912!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!3e0

Ty by si ich chcel poslat popri PP a popri KE, co je v sucasnosti 524 km (bude tam mala zmena dostavanim D/RC)

https://www.google.com/maps/dir/Budapešť,+Maďarsko/Krakov,+Poľsko/@49.152557,17.6917757,7.75z/data=!4m24!4m23!1m15!1m1!1s0x4741c334d1d4cfc9:0x400c4290c1e1160!2m2!1d19.040235!2d47.497912!3m4!1m2!1d21.2707037!2d48.6567287!3s0x473f2045187533c7:0xbddb8e7beb47b23a!3m4!1m2!1d20.346728!2d49.0686005!3s0x473e3a53d330a655:0x9e634f3cbdbdb54c!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!3e0

To je o 30% dlhsia trasa. Tu nie su niektori ochotni akceptovat 10% navyse po D1 KE-BA oproti juznej trase a ty tu vymyslas trasu o 30% dlhsiu.

To uz moze byt o niekolko rokov zaujimavejsia trasa S52 Krakow - Bielsko-Bala, S1 Bielsko-Biala - hranica, D3 hranica - Zilina, D1 LLucka-MT a dalej na ZH - Hronsky Benadik - Sturovo, a Madarska R11 a M10 do Budapesti, co je v sucasnosti 442 km, teda len zhruba 10% navyse

https://www.google.com/maps/dir/Budapešť,+Maďarsko/Krakov,+Poľsko/@48.538413,18.5502864,8z/data=!4m29!4m28!1m20!1m1!1s0x4741c334d1d4cfc9:0x400c4290c1e1160!2m2!1d19.040235!2d47.497912!3m4!1m2!1d18.5743346!2d48.1478396!3s0x476ae7a44a23e63f:0xb75e2f38a2398dbf!3m4!1m2!1d18.8808221!2d48.9192748!3s0x4714e2f3bc7ae959:0xebcdb0c6dd1b3c33!3m4!1m2!1d19.1650567!2d49.8497449!3s0x471699403b0a7e01:0xfb7015f34a473c48!1m5!1m1!1s0x471644c0354e18d1:0xb46bb6b576478abf!2m2!1d19.9449799!2d50.0646501!3e0

časovo to bude výhodnejšie - keď postavia Poliaci 2+2 po Nowy Targ, my obchvat PO/KE a Maďari M30

Ako to je po zruseni RC? Je z braniska dialnica alebo mame dalsiu dieru na severnej D1?

Nakoľko úsek nespĺňa predpisy na diaľnicu, nie je to smerovorozdelená kominikácia, tak nemôže byť označený ako diaľnica. Úsek by mohol byť bez označenia, kde by bolo vhodné dať zákaz vjazdu traktorom, vstupu chodcom a pod. alebo môže byť označený ako cesta pre motorové vozidlá, kde už žiadne dodatkové tabule nie sú potrebné. Ak je potrebné zvýšiť alebo znížiť rýchlosť tak to poriešia značky.

Ziadna panika. Tipujem, ze tak, ako na polprofiloch R2 a D3, aj tu plati, ze kedze sa planuje dorobit smerovo rozdeleny druhy profil niekedy v buducnosti, podla odseku §4 ods. 4 (Etapové budovanie diaľnic v polovičnom profile je prípustné) je toto OK.

kedze priorita noveho minstra je urychlena dostavba D1 a D3 ocakavam ze v skorom case dojde aj k zacatiu dostavby aj na tomto useku teda druhy pas pri Beharovciach+dokoncenie tunela

Na toto fakt peniaze nebudú, sú dôležitejšie úseky ako dostavba Braniska, pokial vydrží vozovka a nebude v havarijnom stave. Branisko sa bude riešiť ako posledné na trase ZA - PO.

Prisne vzate, mas samozrejme pravdu. Branisko je vsak priamy usek, bez akejkolvek krizovatky, pred nim a za nim plynule nadvazuje plnoprofilova dialnica, takze v podstate by sa nic nestalo, keby tam nebolo “nic”. Cize ziadne ukoncenie dialnice alebo zaciatok cesty pre motorove vozidla ci zakazy vjazdu pre traktory/chodcov, atd. Nemaju byt pre koho tie zakazy.
Vystrazna znacka o obojsmernej premavke a obmedzenia rychlosti (oboje tam tak ci tak je) by aj postacovali.

Na tomto úseku nie je potrebná žiadna zmena značenia, keďže takmer celý úsek polovičného profilu je podchytený miestnou úpravou najvyššej dovolenej rýchlosti, ktorá je v každom takom mieste nižšia, než všeobecná najvyššia dovolená rýchlosť bez miestnej úpravy. Miestna úprava na tomto úseku by si ale zaslúžila úpravu a to už celé roky, mám na mysli striedanie 80 a 60 v smere PO->PP za tunelom, a to v oboch smeroch premávky.

Ta 60tka je tam kvoli prepadnutemu mostu. Je to krasne vidiet aky je tam hup.

podľa mňa, by mali začať stavať skôr, matematicky :
Havarijný stav - čas na výstavbu
lebo tá rúra bude potrebovať trošku dlhší čas na celkovú rekonštrukciu

Poznám jednu štátnu organizáciu, ktorej neoficiálnym motoom je “Vysvetliť sa dá všetko” :slight_smile:

Pokiaľ ide o túto dočasnú značku už pomerne trvalého charakteru, bolo by na mieste ten krásny hup konečne opraviť, to isté platí aj o havarijnom stave mostu pri Liptovskom Hrádku. V každom prípade mám na mysli 60 pri MÚK Behárovce, kde zrejme vysvetlenie spočíva v tom, že premávka je prevedená do polovičného profilu. Napriek tomu si trúfam tvrdiť, že tá 60 je úplne zbytočná a na mieste by pokojne mohla byť 80.

obchadzka existuje.

to myslíš vážne?

ze ci existuje obchadzka ? podla teba neexistuje ?

obchádzková trasa na dobu celkovej rekonštrukciu tunela nie je. trasa by sa tak po mesiaci používania skutočne rozpadla. do horského priechodu od doby otvorenia tunela išla takmer nula. naproti tomu Sorošku každých X rokov dosť ako tak opravujú.

to je smutne. soroska sa velkoplosne opravovala v 2012. pamatam si ako som tam stal v kolone. tak snad by nebol problem vyasfaltovat branisko.

Keby si písal aj niečo proti Soroške, tak nepoviem ani pol slova. Skús sa prejsť po obchádzke a garantujem ti, že budeš prvý proti Soroške (veď Soroška je len blbý hrboľ na ceste oproti Branisku)

žiaľ je to problém. ak by sme boli v normálnej krajine, tak by bola ukončená už 2x celoplošná výmena povrchu. popri tom by sa min. riešili aj rozpadnuté krajnice. nerobím si ilúzie…

Spat k teme - na Branisku by paradoxne ponechanie znacky cesta pre motorove vozidla vyhovovalo, kedze Branisko by znieslo aj 90ku. Ci sa v protismere zrazis celne v 180ke, alebo 160ke, je jedno. V sucasnosti sa Braniskom jazdi velmi predpisovo, kedze mnoho vodicov si mysli, ze tu funguje usekove meranie MPR. Preto idu tacho 75-80, co je v praxi 67-75. Vsetky svietiace PDZ s MPRkou by sa mohli vypnut a vyriesila by sa aj nezmyselna 60ka za MUK Beharovce. Stacila by tam z 90ky jedna znacka obmedzujuca rychlost na 70.