D1 Beharovce - Fričovce | tunel Branisko

Ah, ano. Na beharovce som zabudol. To ano. Myslim, ze 60 som tam nikdy nesiel.

Hlavne, že keď ani nebola križovatka Beharovce plne dobudovaná, bola tam v zúžení 80 km/h. https://goo.gl/maps/JYbyLgeBkjrpGcW29

Kedy a prečo nastal ten zlom, že začali všade, ako úplný prizdisráči, dávať do zúžení 60 alebo 40 km/h?

keby to bolo aspon s dodatkovou tabulou pre NA..

Minister dopravy vyhlásil, že výstavba chýbajúceho profilu, vrátane druhej tunelovej rúry začne najskôr v roku 2025. Úsek nemá územné rozhodnutie, NDS predpokladá dodanie podkladov pre ÚR v druhom štvrťroku 2022. Minister súčasne dodal, že “podľa toho, kde druhý profil tunela Branisko bude, sa bude dať odhadovať, v akom časovom rámci by mohol byť druhý profil dokončený”.

Veľmi hmlisto si spomínam, že druhý profil snáď ÚR aj mal, ale už pred x rokmi prepadlo, vie toto niekto potvrdiť prípadne vyvrátiť?

trend.sk/spravy/vystavba-dr … position=1

ano to plati, keby sa slo podla stareho systemu pripravy ale ak sa sa prijme novy stavebny zakon a zakon o VO, tak sa moze doba pripravy kludne skratit aj na polovicu a zaciatok vystavby sa kludne moze posunut aj na 2022-23 zavisi vsetko aj od toho ako rychlo sa zakony schvalia, prijmu a implementuju do systemu pripravy na obstaravanie a hlavne vystavbu..

https://infrastruktura.sk/t/tunel-branisko-dostane-druhu-ruru-stat-si-urcil-aj-konkretn/23602/1

Nový termín pre druhú rúru je 2025.

Reakcia DRX za 3. 2 , 1 … :smiley:

druha rura asi pojde medzi priority… najvyšší čas

Ona medzi prioritami je.
Príprava má byť realizovaná tak, aby v 2025 resp. 2026 mohlo byť vyhlásené verejné obstarávanie na zhotoviteľa.

2025 je plánovaný už dobrých 10 rokov.
ale tu by som prioritu nevidel ani tak kvôli intenzite, ako kvôli životnosti tunela, ktorý nejako nebol plánovaný a pôvodne stavaný ako jednorúrový :slight_smile:

To viem, ale narážam práve na dokument Harmonogram prípravy a výstavby projektov cestnej infraštruktúry

Odkiaľ máš, že nebol stavaný ako jedno rúrový? písali v hlavných správach :wink:
A k životnosti. Tá sa plánuje na 100+ rokov…

Hlavne spravy necitam z principu. a ani podobne “mienkotvorne media”.
pokial viem, prieskumna stolna bola razena v trase severnej rury a nasledne z nej mala byt prave severna rura. vzhladom na meskanie a mrte penazi, ktore slo “mimo stavby” sa z nej nakoniec spravila len unikova rura dost velka na to, aby tade presla napr. sanitka. a pokial viem, oprav ma, ak mas lepsie info, severna rura by nakoniec ani nemala ist tou unikovou, ale dalej od tej povodnej.
a zivotnostou nemyslim, ze sa tunel “zasype” ale ze bude potrebovat generalku. a to, vzhladom na obojsmernu dopravu v tuneli urcite bude skor ako o 100 rokov.
aj mostne konstrukcie by sa mali stavat na 50-100rokov. a realny stav? (basicka otazka)

Toto je “urban legend”. jednoducho to nevychadza. Ked si pozries nejaky archivny dokument s terminmi a faktami tak ti to nevyjde:

4.1996 zacala sa razit prieskumna stolna s profilom 10m2 (priemer asi 3m)
10.1996 bol urceny dodavatel tunela. profil tunela mal byt cca 45m2
12.1997 bola prerazena prieskumna stolna
12.1998 nova vlada, problemy s preplacanim faktur, rizoko zastavenia stavby, ale na rozdiel od inych usekov stavba Braniska pokracuje
5.1999 tunel prerazeny, zacinaju problemy s technologiou (ZPA Krizik)
6.2003 tunel sprevadzkovany

Co tam nesedi je, ze pokial by bola planovana druha rura v osi prieskumnej hned v tom case, tak by sa s rozsirovanim prieskumnej zacalo hned po prerazeni, cize januar 1998. Este bolo 10 mesiacov meciarovej vlady, a urcite aby sa s tym zacalo aj koli volbam. Cize by museli existovat fotky z daneho obdobia, kde by boli dva vstupy do tunela s rovnakym prierezom. Toto nenajdes.

Od zaciatku, a bolo to tak aj na Visnovom aj Ovciarksu v roku 1998, bolo planovane, ze sa postavi prieskumna stolna ako podrobny geologicky prieskum, potom 1 rura na premavku, pricom prieskumna sa upravi na unikovu a az po vycerpani kapacity rury sa postavi druha. Potom ale prisli nehody v alpskych tuneloch a plany sa zmenili, ale rovnako doslo aj k splnenienu podmienky vycerpanosti a preto sa zacali razit tunely hned ako dvojrurove. V Ovciarsku sa rura rozsirila, vo Visnovom sa postavila nova z dovodu vody.

teraz.sk/ekonomika/tunel-br … lanok.html
trend.sk/spravy/nedelu-spre … l-branisko

Nove znacenie nudzovych exitov v branisku. Len na jednej strane, dost husto. Mne osobne to velmi vadilo pri soferovani, dost to taha zrak.

P.s. fotka v jpg nie je povolena, tak nebude

Prípravujú sa súťažné podklady na vyhlásenie VO na vypracovanie štúdie realizovateľnosti.

Odhadované investičné náklady: 320 mil. eur

no konecne! druha rura branisko sa nam pohyna, toto trvalo to bol porod!

najvyssi cas aby sa s vystavbou konecne zacalo ,toto nech je mementom!!! presov.dnes24.sk/na-ceste-vyhas … oto-419935?

bez ohľadu na diskusiu o intenzitách a (ne)potrebe druhej rúry, myslím si že za túto nehodu tunel nemôže. Ide o rovinu so zníženou rýchlosťou na 80tku a teda je to bezpečnejší úsek ako 90% ciest. takže ani argument že keby bola druhá rúra, chalan mohol žiť, nemôže uspieť. možno by sa to stalo o pár minút neskôr niekde inde. na “keby” sa nehrá.
samozrejme ale, že škoda mladého života :frowning:

Absolútne nemáš pravdu, každé zníženie rýchlosti na diaľnici vytvára kolízne situácie, brzdenie a vznik kolóny je to najhoršie čo na diaľnici môže byť, ešte keď sa k tomu pridá znížená viditeľnosť a kamión, nehovoriac o blbom pocite v tuneli s obojsmernou premávkou, tam môžeš byť super šofér, keď ťa zramuje kamión nič ti nepomôže, ani blbé reči na fóre ako jedna rúra v pohode stačí