D1 Beharovce - Fričovce | tunel Branisko

Vlados:
hej, tu sorosku vs. donovaly som myslel viac menej ako zart, len cisto teoreticky. na ten usek mam svoj nazor.
Devil:
Ty si asi nikdy nesiel cestu medzi ZA a CA, idealne v spicke. Ano, matematicky to mozno sedi, ale je to logicky nezmysel. vymenit D3 za R3, hmm, to uz je dost silna kava.
btw. co pre Teba v tychto pripadoch znamena slovo POTREBNYCH?

davam si pozor aby ma nenachytali na slovickach a teda nikde som nepisal vymenit. ZA-CA mal byt usporny projekt - je tam v podstate siroka cesta na rovine ktora by sa dala na 80-90 percent vyuzit ako jeden pas buducej D3. obchadzkove trasy by boli trochu problem ale ked sa takto mohla riesit R1 tak preco nie D3. naklady by isli vyrazne dole. napokon na tu megalomaniu doplacaju ludia co tvoria tu lokalnu dopravu. pricinu ale nechcu uznat a trvaju na ceste za 30 mil na km.

potrebne su tie kde sucasna cesta I. tr. nesplna parametre jednotky a ani sa nepriblizuje parametrom cesty npr. na ZA-CA. ze tam nie su kolony pre mna vobec nie je podstatne. a mozes ich poznat a jazdit po nich 1000x krat ak nie su samovrah alebo pirat tak tadial 90-kou nepojdes ani vtedy ak tam nahodou nie je tabula s obmedzenim.

od KNM mozno ano, medzi ZA a KNM to nevopchas.
zvysok Tvojho prispevku som nepochopil, prepac. Najskor pises ze ZA - CA je siroka a potom pises ze ZA - CA sa nepriblizuje ani parametrom cesty 1. tr.

a preco nie ?

nic take som nenapisal, precitaj si to este raz alebo aj 2x. ak to nechapes alebo nechces chapat nema zmysel debatovat.

mozno nechapem, ale tu som Ti to zvyraznil.
ale to uz je off topic, takze mi je to jedno :slight_smile:

ty si pytal ze ake useky povazujem za potrebne a ja som dal za vzor ZA-CA.

a stale nechapem preco sa neda vopchat 2x2 na ZA-KM cize vlastne brodno-KM…lebo ja tam ziadnu vaznu prekazku nevidim.

z jednej strany Vah, z druhej strany svah. bud budes robit zarez, alebo estakadu. v kazdom pripade Ta to nevyjde lacnejsie ako dialnica na novej luke (teraz nemyslim dat ako nahradu tunel okolo celeho KM.

google.sk/maps/@49.2902347, … 312!8i6656

kysuca ked uz tak. pri novej bani je asi kilometer “poschodovej r-ky”.
dialnice.szm.com/express/img/NBana5/NBana62.jpg

to co ci nalinkoval je kratucky usek na mozno 100-200 metrov zarezu, dokopy nic. ta dialnica na novej luke vychadza na sumu za aku na na juhu maju stavat megaestakady pri krivani alebo este drahsie. kysucke luky su potom velmi podivne.

hej, pravdu mas, sekol som sa.
inak ja tie ceny neobhajujem. rovnako ako sa mi nozik vo vrecku otvara pri slovnom spojeni Figelove lacne dialnice.
ale naspat k teme - je nutne bez ohladu na to, kde sa co stavia / ma stavat / bude stavat, spravit vsetky dokumentacie a povolenia na Branisko. a je jedno, ci to zacnu stavat v 2019 alebo 2022. polka podstatnych a potrebnych projektov stroskotala na tom, ze nebola hotova dokumentacia. a potom staviame dialnice z pola do pola poza bucky poza tuje.

Nie je to tak celkom jedno. Aj dokumentácia má svoju obmedzenú platnosť. Viď čakanie na podpis obchvatu Prešova.

ano, viem. ale je jednoduchsie ziadat o predlzenie ako to proste nespravit.
alebo potom spravit aspon dokumentaciu a na prislusne urady so ziadostami o schvalenie ppodat neskor.

Na facebooku sa rozprúdila horlivá diskusia o dostavbe druhej rúry tunela Branisko. z nej vyplýva že pri výstavbe bude musieť byť zavretý tunel úplne a bude sa chodiť po starej ceste.otázka pre diskutujúcich : Ako dlho podľa Vás môže trvať samotná výstavba druhej rúry respektíve ako dlho bude potrebné celkové uzatvorenie tohto úseku? Odhliadnuc od výstavby chýbajúcich mostov a a rekonštrukcie existujucej rúry.

to je nejaka hlupost, pokial viem uzavierky existujucej rury sa robia maximalne pri odstreloch aj to zalezi od toho ako daleko sa rury od seba nachadzaju a horninoveho prostredia

Odôvodňovali to tým že nebude úniková cesta z tunela v prípade nehody.Práve preto sa pýtam a som zvedavý na názory na tomto fóre.

v rakusku aj teraz stavaju druhu ruhu ked neexistuje unikova. je to vec nastavenia. ale NDSka a ministerstvo chce nasrat dost ludi na 3-4 roky, tak prosim
alebo ich chcu poslat na cestu ludom

jaj lebo ked ma byt toto problem je ozaj jednoduchsie zavriet tunel na 4 roky ako posunut druhu ruru o 20m na sever zvlast ked musi zbehnut cele kolecko povolovaciek (EIA, DUR, UR, DSP, SP) uplne od bodu nula :laughing:

Nevieme, či sa bude “strieľať” nová rúra, alebo sa rozšíri existujúca úniková . Ak nová rúra, postačí obmedzenia počas odstrelov, v druhom prípade, by to určite nemalo byť 4 roky!

Tak ked si mam vybrat medzi horskymi priechodmi Branisko a Soroska, ten druhy je urcite lepsia volba (horsky priechod tak s odretymi usami). Ktovie, ci si tak Ersek nechce nahnat viac hlasov za R2, kedze rozhodne sa da ocakavat, ze v pripade trojrocnej odstavky tunela vela ludi prehodnoti severnu trasu.

Pre zhotovitela je urcite lacnejsie a jednoduchsie razit tunel mimo unikovej stolne, kde by musel burat pevny zelezobeton. Takze predpokladam model Visnove.

Staci aj dostat unikovu stolnu len cca 2-3 metre mimo osi velkeho tunela a pocas celeho razenia moze zostat unikova stolna nedotknuta, a po cca 150 metroch uz unikova stolna nebude nijako/minimalne obmedzovat prace v severnom tuneli, bude na okraji resp. mimo velkeho tunela.

Cele je o tom, zachovat pocas razenia cca 200 m existujucej unikovej stolne pri portaloch a dalej sa uz moze razit mimo unikovej stolne, cim nebude bezpecnost v juznej rure mimo odstrelov nijako ovplyvnena.

Su aj dalsie moznosti, ako to robit a nezavriet dlhodobo juznu ruru, ale neverim, ze sucasna NDS dokaze tento problem zvladnut.

ak si dobre pamatam tak od vychodu je uz cast tunela vyrazena (udaj ktory mam v hlave je 600m). Ale mozem aj nemat pravdu.