10 000 vozidiel v jednom jazdnom pruhu za deň je 20k aut v obojsmernom tunely. podla scitania v 2015 to bolo 10,3 tisic a podla inej info (scitace) to bolo 12,4 tisic v 2016. takych usekov ktore nesplnaju normu na cestu I. na medzinarodnom tahu je xy. enormne stupania, ostre zakruty, nevyhovujuca sirka, nevyhovujuce klopenie, urovnove krizovatky so zel. tratmi. to je s sulade s normami ? ani prognoza nds netreba aby sme konstatovali ze nie.
branisko sa stavalo od roku 1995 alebo 6 to je viac ako 20 rokov. ine ceny aj ine poziadavky. to by si som neporovnaval s 2019.
hm, nepisal si nahodou pred rokom-dvoma ze cely PO bude mat obchvaty za 900-1000 mega? Kvoli tej pomyselnej cene bol taky humbuk…
Teraz pises ze SO bude za 400-500 mega, to je dost velky rozptyl nemyslis? 100melonov len tak vo vzduchu?
Ked ratam ze D1tka sa stavia za 350mil, I.etapa SOPO cca 150mil, a druha niekde okolo 260, tak sme na sume 3/4giga… takze realna uspora
rozumnymi sutazami moze byt v pohode 200-250 melonov…
a mimochodom, povedz mi ci cesta medzi NR a PD ma mat vacsi vyznam ked ju chcu stavat sko 2+2, ako Via Carpathia - medzinarodny
korridor, ktoru Arpi chce stavat ako 1+1?
(ale sme uz riadne mimo vlakna)
no porovnavat cesty 1. triedy s dialnicnym tunelom je prinajmensom dost zbytocne, ak nie hlupe. ale budis… uz ked to chces takto, tak mi vysvetli, preco na ceste 1. triedy s ostrymi zakrutami ci stupanim mas 90tku a na rovnej ceste pred braniskom je 60tka a v tuneli 80tka. asi su tie normy predsa len trochu ine a bezpecnost je na inom leveli.
a prezrad preco je to zbytocne ? je jedno ci tam mas 90-ku ked sa tadial realne nejazdi 90.
iste odvtedy to zlacnelo, ale nie vdaka sutaziam ale este pred tendrom po pripomienkach hodnoty za peniaze. tak zlacneli aj ine projekty… ale krytie aj tak nema. druha cast vraj 235 za poloprofil, okolo 280 plny profil, prva cast tender za tusim 160-170 mil. dokopy okolo 450 mega s tym ze na krytie caka aj R2 a planuju sa dalsie useky vratane triblaviny.
btw. 450 + 350 je 800 mega a v tom nebude ani stiavnik ani lipniky…chapes to.
na stranke nds sa pise ze SO PO pojde az do dalsieho obdobia fondov (2021+) a minule vam tu jarino naznacoval ze aj to mozno len prva etapa. necital si to ?
co sem pleties cestu ktora neviem ci sa vobec pripravuje s cestou kde bezi VO a druhe VO sa pripravuje ? preco neporovnavas ake mesta mas na E77 a ake na Via Carpathia.
devil, nejde o to ze ako sa realne jazdi, ale aka je teoreticky max. mozna dovolena rychlost. tzn. ked idem zo SN do KK a je mimo obce 90 a ja tu cestu poznam, tak si idem 90 (samozrejme tam, kde je to mozne). a nevadia mi zakruty a ani prevysenia. ked to niekto nepozna, ide 70.
pred braniskom mas moznost ist pokojne aj 130 (co sa cesty tyka). nic Ti nebrani. ani zakruta, ani prevysenie, ani priecny sklon vozovky alebo co ja viem co. proste norma vravi 60, tak ides 60. coz pri 2 rurach (rovnako ako napr. Borik) by bolo az k tunelu 130, nasledne 100.
ale nevadi. toto je v principe len moje vypisovanie toho isteho dookola, lebo ako to ma niektory z diskuterov v popise, keby sa na Teba pouzilo 1000 relevantnych argumentov, Ty budes mat 1000+1 blbosti ako protiargument.
ja som vobec nepochopil co si tym svojim argumentom chcel dokazat. ja som napisal ze branisko kapacitne staci a to ze sa tam neda ist 130 nie je ziadna hanba. ale to ze niekde na ceste “E” sa ide 40-50 tak to teda hanba je.
a cakam na tvoj dalsi argument ohladom Via Carpathia lebo to porovanie s cestou NR-PD bola strasna blbost.
chlape, ale v tom sa zhodneme. a o Via Carpathia a porovnani NR-PD si sa nebavil so mnou ale to nevadi, musis odargumentovavat vela ludom.
ja viem a suhlasim, ze Branisko aktualne staci. chodieval som tam, kedze som pracoval v PO, takze to poznam dokladne (neviem, ako Ty). Ja som napisal, teda skor odcitoval, ze v case prekrocenia hodnody uz ma byt druhy tunel. ale nikto sa tomu nevenuje, tzn. skoncime rovnako ako tunel Horelica napr., ze druha rura v nedohladne a kapacita je davno za limitom.
akurat neviem aky je rozdiel medzi hambou ist na ceste “E” 40-50 alebo ist na ceste “D” 60.
ale setri si sily a argumenty. na mna reagovat nemusis. radsej sa venujme pointe vlakna.
Viacerí tú píšete, že Branisko aktuálne netreba riešiť, lenže stavba nie je ani pripravená a potrvá niekoľko rokov. Taktiež sa stavajú dôležité úseky na severnej D1. Keď sa dokončí obchvat PO, z D1tky bude hlavná tepna pre celý východ a príde skokový nárast intenzít a keď dokončia aj Višňové, tak jednorúrové Branisko kľakne úplne
neviem či si myslel Horelicu, ale 60 sa často ide aj cez Branisko
Žiaden skokový nárast intenzít nebude, do roku 2025 sa aj tak otvorí iba D1 v Prešove co taký radikálny nárast nespraví a aj keď dokončia višňové a Turany-Ivachnová tak nárast v branisku nebude až taký enormný a času aby sa to stihlo do 2030 je dosť… Všetky tieto stromčekovsko-pociatkovske tendre s nepripravenými úsekmi aj tak dopadli všetky… Je možné že dokonca soroska bude skôr ako višňové
ked to zvladnu bez problemov v rakusku tak preco nie tu ? obycajne sa to robi tak, ze sa urobi nova rura a stara sa potom zavre a zrekonstruuje. v tom by som problem nevidel. aj v rakusku dostavovali druhe rury na podstatne vytazenejsich usekoch az nedavno.
branisko bude sice casom bodova zavada, ale bude to plynule. skor to je o spravani vodicov.
na hociktorej ceste 1+1 sa stane ze rychlost je 60 aj menej. plna ciara, pomale vozidlo…ziadny kolaps ale nehrozi. na to treba nejaka PREKAZKA. krizovatka so semaforom, serpentiny, nejaka obec/mesto…
Devil, za cestu 1+1 neplatim dialnicnu znamku!
ked sa stane, ze na D / R je oprava cesty / mosta alebo cokolvek a je to zuzene na 1+1 tak mi to nevadi (aj ked niekedy to robia ako mantaci), lebo sa stavia. ale tu sa nic nerobi.
ako sa vravelo vyssie, ja nechcem, aby sa zacalo kopat uz zajtra. ale aby sa zacalo aspon robit, ze by to do nejakeho 2025aspon rozkopane bolo.
platis za dialnicnu znamku smiesnu sumu 50 eur rocne !! tvoja jazda po dialnici je dotovana. 50% percent vykonov je na cestach I. tr. takze bud rad aj za jednu ruru pod braniskom. a kym sa nevyriesia vsetky zavady na “E” nemala by byt druha rura.
Staci vozidlo odbocujuce dolava, doprava, alebo krizujuce odbocujuce dolava protiiduce. Vtedy ti priepustnost cesty padne na par sekund pod 500aut/h, ak je aktualna premavka na ceste vyssia ako 500aut/h uz sa tato kolona nerozplynie a mas kolaps.
Rozdiel v teoretickej max. priepustnosti pri 100km/h a 60km/h je 3050aut/h vs. 2700aut/h. Ak je aktualna zataz cesty na tychto hodnotach tak ti vznikne kolaps aj na rovnej 1+1 zapricineny spomalenim na 60km/h.
Realita je este horsie, ak je na useku znacka 60km/h vzdy sa najde expert ktory tam pojde 50km/h a posunie ti hranicu vzniku kolony nizsie.