D1 Beharovce - Fričovce | tunel Branisko

okolo Žiliny je tých dier až 8 :slight_smile: a teraz meraj tlak doktorovi :laughing:

absurdna je najma 60ka v smere LE → PO, kde ides vozidlom len v priamom smere. paradoxne, pri opacny smer PO → LE menis pruhy a je tam 80ka.

Zatial to vyzera tak ze ked konecne dokoncia vsetky useky okolo ZA a RK tak bude mat D1 unikat v podobe jednej rury pod Braniskom :slight_smile:
Jasne ze doriesit vsetky tie useky chvilu potrva ale nemam pocit ze s Braniskom niekto vobec nieco robi ci planuje robit v dohladnej dobe, opravte ma ak sa mylim.

V súčasnosti prebieha preverenie potreby zabezpečenia nového Rozsahu hodnotenia EIA na stavbu pred spustením súťaže na aktualizáciu DUR, DSP, DP pre Beharovce - Branisko - II. profil.

Jedna rura ale staci. :wink: Predtym nez bude potrebna druha rura sa daju robit rozne opatrenia, ktore tu potrebu druhej rury posunu este dalej do buducnosti a peniaze vieme vyuzit inde na TEN-T…

ale prd staci, jedna rura uz davno nestaci.. minimalne priprava na tender useku uz mala davno pokrocit a byt aspon na konci.. cim skor si to ersek uvedomi tym lepsie

jedna rura staci teoreticky kapacitne, ked ratas, ze tam nie su kolony.
problem je v tom, ze tato rura nebola nikdy definovana ani dizajnovana ako jednorurovy tunel, co v preklade znamena castejsie odstavky, znizovanie zivotnosti technologie aj tunela samotneho.
ale to asi nestaci ako argument, ked nestaci ani to, ze uz davno bola prekrocena kapacita, pri ktorej sa malo zacat stavat a kde nic, ti nic :slight_smile:

Arpi na to nemá čas, rieši Sorošku, maďarské označenie obcí a staníc…

a vlaky ZV-Sahy, ci Moldava n.B. - Ke

este nam teda vysvetli ze soroska je aj cez kopec lepsia ako jedna rura pod braniskom. inac sa riesi megapruser megatunela visnove, predtym megapruser cebrat. a este aj spustil D3 s cenou vyssou ako bola expertiza. a este sa riesi ako vyhodit najlacnejsiu ponuku na tvrdosin, plny profil pri PO.

kapacita je 20.000 aut denne. to je nielen argument ale zaroven aj fakt. aj keby tam bolo 25.000 tak auta prejdu. nemas za co.

musím reagovať :slight_smile: konečne si to nazval správne. Soroška je kopec. tak skoro nehrozí, že bude súvislá R2 (ani polprofilová) takže nech dokončia súvislú D1 aby tranzit nechodil po I/16. to že D1 Čadca aj D1 Prešov boli predražené o tom sa nemusíme baviť. Žiaľ aj Pr1bina bola a tá ďaleko viac.

zato branisko s tunelom uz ani kopec nie je ale vysokokapacitna cesta pre 20k+ aut.

kamiony si idu svojou predpisanou cestou ktora je pre nich najlacnejsia, ziadna suvisla D1 ich nebude motivovat chodit blizsie naokolo aby prerobili. osobne auta ktore chcu mat komfort dialnice chodia mozu ist vrchom aj cez donovaly a maju na cca, 85% trasy BA-KE dialnicu. alebo mozu ist cez madarsko. a predsa sa chodi po I/16…a ziadne infantilne presmerovania dopravy sa nekonaju. bude celkom “sranda” ked M30 s tretinovymi alebo strvtinovymi intenzitami bude hotova skor ako visnove a cebrat. mal by si zacat radit madarom a poliakom lebo evidentne nezvladaju vystavbu dialnic !! stavaju stovky km s intenzitami pri akych na Sk “stacia” vyasfaltovane stare hradske.

  • musim suhlasit s devilom, branisko ma cas ostat tak ako je s jednou rurou dalsich 10 rokov (a presne pre to iste staci aj soroska na jednu ruru)
  • musim (opat a zas pri tejto teme) nesuhlasit s devilom, problem s cebratou NIE JE v tuneli, ale mimo neho
  • visnove je pruser nie kvoli tunelu, ale kvoli vylucovaniu ponuk a prihodeniu zakazky nasim ludom

OK, mas pravdu megapruser pri cebrati. vieme o com sa bavime. ale bol to pruser a riesil sa. a povodna cena isla hore. to ze visnove by skanska zvladla a ze este menej penazi je vec nazoru. mozno ano a mozno nie. a kopa dalsich veci sa riesi. zato Vladosa stale mata R1 a soroska. a potom turany-hubova v plnom profile aby uz bolo kompletne blizsie naokolo.

toľko koľko sa uleje na km Pr1biny sa zatiaľ nepodarilo na žiadnom úseku (D1, D2, D3, D4, R1, R2, R3, R4, R6, R7).

  • tu nejde ani tak o nazor, ale ked ideme cisto podla historickych skusenosti tak skanska by tu stavbu zvladla v termine, za menej penazi asi nie, tiez by tam bolo navysenie ale nestalo by to viac ako “zakladna cena” s ktorou tender “vyhrala” duha…a opat cisto podla historickych skusenosti s projektami, ktore stavala duha, sa podobny scenar dal ocakavat
  • ano pribina je suverenne najvacsi tunel v historii slovenskej dialnicnej vystavby, ale to nema nic spolocne s tym, ze soroska (a hocico ine z pripravovanych usekov na R2) jednoducho ma prednost pred druhou rurou braniska

Zatial co vy sa tu natahujete, Arpi medzitym chysta pripravu papierov AJ na druhu ruru Braniska, ale AJ na R2 ba AJ na R7 po NZ… Takže tak!

Kto neveri, pozrite si stav pripravy uvedenych usekov na cesty.ineko.sk . Velmi lahko sa da vypocitat ze napr. na R4 budu v roku 2030 postavene
max 2-3 useky a aj to v polprofile. Nechapem ako vobec je mozne ze uvazuju stavat 2+2 od NR po TO… :unamused: ale Šarissky Štiavnik 1+1 bravóó :laughing:

ak by existoval pomer 60-40 a R1 by postavili skor nemuselo byt PPP. R1 mala mat prednost aj pred povazim malo by to vacsi efekt ci sa to niekomu paci alebo nie.

ak sa nieco ukradlo daj trestne oznamenie. ak ti vadi cena a uroky chod sa stazovat na EBRD a na dalsich 12 komercnych bank ktore to financovali. ak ti vadi ze tentokrat sa vsetci skladaju na cestu na juhu tak si uz nepomozes.

pohodak, my nemame historicke skusenosti so 7,5 km tunelom. nevieme kto je na vine ale vieme ze ceny z figelovych tendrov tu niektori brali ako dokaz ako lacno sa daju postavit narocne useky a pritom ide jeden problem za druhym, technicky, financny…cim narocnejsi usek tym vacsia pravdpepobnost problemu. na zvolen-pstrusa sa diali zaujimave veci ale neskoncilo to takto. lebo islo o jednoduchsiu stavbu. na juhu je historicky najvacsi problem nevola pripravovat aby sa dala odovodnit nevola stavat. tam su experimenty, najskor PPP, teraz multikriterialne hodnotenie. treba vidiet aj pricinu a nielen nasledky.

ja si pamatam ked davnejsie boli vsetci vo vytrzeni ked zistili ze sa ide sutazit DSP a DP. dnes to uz nic neznamena. zaujimave to zacina byt pri vykupe pozemkov a priprave tendra. a ani to nie zaruka ze sa aj zacne.

ved tie 2-3 useky by aj stacili. giraltovce, lipniky a stiavnik. no ale pre PO je prioritny SO PO v 2 tunelmi a v plnom profile za 400-500 mega.

pocuj, Devil, ja prezijem vsetko, aj nazory ako je D1 severom nepotrebna, aj ze soroska by mala mat 2 rury atd. vec regionu a vlastnych priorit. ale ked uz niekto vyhlasi slovne spojenie Figelove lacne dialnice, tak v tom momente mi je jasne, ze to v hlave nema upratane.
ale to je jedno. toto vlakno nie je o tom.

“Nariadenie vlády o minimálnych bezpečnostných požiadavkách pre tunely v cestnej sieti totiž hovorí, že “ak počas projektovania prognóza na 15 rokov ukazuje, že intenzita premávky v tuneli s jednou rúrou bude presahovať 10 000 vozidiel v jednom jazdnom pruhu za deň, v čase prekročenia tejto hodnoty musí byť k dispozícii dvojrúrový tunel s jednosmernou premávkou”.
Na základe analýzy rastu počtu prejazdov v minulých rokoch NDS prognózuje, že v roku 2022 bude prekročený limit na obojsmernú prevádzku v jednorúrovom usporiadaní. V súčasnosti tunel bez problémov premávku obslúži. Avšak, v záujme zachovania bezpečnosti by sa malo najneskôr v roku 2019 začať s výstavbou druhej rúry tunela Branisko.”

Takze Tvoj fakt je len potvrdenie toho co sa pise vyssie. auta prejdu aj ked ich bude 30tis. otazka znie ako a za aky cas.

a este na margo predrazeneho braniska, tak predrazenie bolo tusim nieco okolo 1,5mld SKK. tzn. v prepocte kolko? 50mio €? zaratajme aj brutalnu valorizaciu a nech je to na nase pomery trebars 100mio€. to je to co je bezna prax napr. aj teraz so SI + Duha a smeraci s tym bezne kseftuju. tak neviem co je ako a za kolko predrazene (tym tych 1,5mld SKK neobhajujem, ja som proti akemukolvek rozkradaniu).