Zdravím chcem zahajiť tému cyklistiky lebo v poslednej dobe sa dosť o nej hovorí. Takže nech sa páči ak máte nejake novinky z cyklistiky nech sa páči. Temička je otvorená.
Zial, na Slovensku na cyklisti stale neberu ako seriozny druh dopravy. Je to velka chyba, kedze v mnohych mestach zapadnej europy je vidiet, kolko sa da usetrit vybudovanim kvalitnych cyklociest. Pritom casto staci vynalozit neporovnatelne mensie financne prostriedky oproti cestnym komunikaciam
Jedine prepojenie čo viem že sa pripravuje a je v štádiu realizácie je cyklistický chodník medzi ZV a BB. síce je tam ja teraz ale večina trate je urobena len zo štrku a len klasickými značením cyklistických trás. (Inak vo všetkých propagačných materialoch maju cyklistický chodník )
V ČR je rozdíl cyklostezka a cyklotrasa (pokud vím teda)
Cyklostezka: Značená cesta vedoucí po samostatném tělese, oddělená od IAD.
Cyklotrasa: Značená cesta vedoucí společně s IAD, většinou po méně frekvetovaných úsecích silnic nebo po lesních cestách bez IAD. Neprovádí se prakticky žádná výstavba.
Jinak já mám cyklistiku moc rád. Samozřejmě dodržuju zákon a jezdím s helmou (námět pro anketu). Je to pro mě výborný způsob relaxace a vyjíždím na okraj a okolí Prahy (např. Klánovice - největší les v Praze, Koloděje - zámek sloužící k výjezdním zasedáním vlády, Dolní Počernice - pěkný rybník vedle hlavní tratě na Pardubice), někdy i dál (Nymburk, Poděbrady, Jevany), dost často používám pro nějakou cestu i příměstskou železnici, která je přizpůsobená přepravě kol.
Mojě kolo je crossový Scott, který za dva měsíce oslaví svoje první narozeniny. Slouží vcelku dobře, akorát v okolí Prahy není využit naplno jeho potenciál. Terény pro kola na Slovensku moc neznám, to spíš pěší turistika (Slovenský Ráj, Malá Fatra, Vysoké Tatry a jeskyně)
čo sa týka financovania je to tak isto katastrofa. niektore krajiny financuju výstavbu cyklistických chodníkov priamo o štátneho rozpočtu (napriklad v Madarsku dáva 75% ceny ministerstvo životneho prostredia )
aj financovanie z fondou EU je pre našich dosť zložite kedže za minulí rok nebol schváleny ani jeden projekt na výstavbu cyklistických chodníkov
Na Slovensku sú cyklistické trasy a Cyklistické chodníky.
Cyklisticke trasy - cyklotrasa
Cyklistické chodníky - cyklosteska ( vedene samostatne lebo pridružene k cestnej komunikacii )
Mne sa toto stalo v Prostějove, išiel som po cyklistickom chodníku, samozrejme nevedel som o tom, iba stále jazdili okolo mňa cyklisti, myslel som si najprv že sú nejaké preteky, iba po nejakých 500 m som videl značku cyklostezka.
Toto je obrovska chyba. Nie je problem hned po znackou cyklisticky chodnik dat znacku aj zakaz vstupu chodcom a nasledne pokutovat. Nebol by najmensi problem vytvorit takto siet cyklochodnikov aj po BA. Prepojit vsetky mestske casti, vyznacit a doplnit informativnymi mapami. Investicia financne nenarocna a poriesila by vela problemov. Nehovoriac o tom, ako by na niektorych cestach zredla premavka aut.
no tieto komunikacie patria pod mesto a kedže by mali vyberať pokuty mestský policajti ktorý su platený mestom a kedže primátor je volený tak aby si nepokazil verejnu mienku tak nariadi náčelnikovi mestskej policie aby pokuti neudeloval lebo sa chce dostať ešte raz na kreslo. tooto je bežna prax v jednom stredoslovenskom meste.
Trosku necyklisticky prispevok od necyklistu.
Paci sa mi ako sa hovori ze cyklotrasy nechcene chcene znehodnocuju chodci, to beriem ako dfakt a je to asi nefer, co potom ale ked nejaky cyklista si to funi po chodniku a po ceste ako sa mu paci, to sa nepaci mne a to vidim asi nikoho nevzrusuje, problem hlavne v mestach.
Myslim si osobne ze cyklotras sa stavia dost, kilometrovy narast rocne je urcite viac ako u dialnic a RK
Som za aby bolo viac cyklotras, myslim ze o tom nepochybuje snad nikto ale myslim v krajine kde vcera 100 km novych dialnic a oprav ciest uz bolo neskoro, nadavat na pomalu vystavbu…je prisilne, myslim ze je to skor uloha samosprav a nie statu.
Tie titulky: Slovensko otvorilo v r. 2008 až 1.200 km cyklotrás, už chýba len 10.000 km.
A súčiastky do Kie by sa vozili v prípojných vozíkoch. Žiadne tunely, minimum mostov, lebo tie 3-4 metre cestičky sa nacpú všade. Naopak, cesty by museli byť nadjazdové, aby cyklisti mali stálu zelenú vlnu.
V Nitre pred par rokmi postavili prve kilometre cyklotras. Na tom by nebolo cudne, keby to boli normalne nove vyznacene cyklotrasy s vhodnym povrchom. Hanbou je, ze to stalo niekolko milionov a jedine co urobili bolo, ze namalovali zelenu ciaru ktora delila existujuci chodnik na cast pre chodcov a cast pre cyklistov. Zelenu ciaru namalovali cez hrbolate useky, cez rozbite useky kde spravili ciaru cez volne pohodene kamene atd. A este sa tym aj chvalili ze co urobili pre mesto. Nastastie uz rok a pol existuje nova cyklotrasa- urobil sa novy povrch, pribudli znacky, smetne kose, dokonca squashove ihrisko. Chybou krasy su useky kde sa uvolnuju dlazdice a nejaki polointeligenti ich pobrali nemysliac na bezpecnost ludi.
V lete je to super pohlad na ludi ktori sa bicykluju, korculuju behaju popri rieke po cyklotrase. Su plany na rozsirenie len sa musia najst peniaze
Taketo cyklochodniky su sice skvele, ale zväcsa sluzia len rekreacnemu ucelu a nedaju sa vyuzit na seriozny presun mestom. Bude este dlho trvat, kym mesta a kraje pochopia, ako by pomohli vybudovanim cyklochodnikov doprave v mestach