Cestná sieť všeobecne

S týmto názorom úplne nesúhlasím, presne takto sa totiž správajú prakticky všetky naše mestá - nerobia pre zlepšenie dopravy takmer nič a vykrikujú že štát musí postaviť taký alebo hentaký obchvat, privádzač, most či niečo iné. Keby začali od seba nemusela by byť situásia taká kritická ako je. Príkladom je Nitra, kde roky vykrikovali že bez JV obchvatu sa s dopravou v meste nedá nič robiť. Potom zrazu za pár korún prerobili kruháč pod Zoborom a namiesto 20 minút čakania čo bolo posledné 3 roky pravidlom je doprava zrazu plynulá. A bola by ešte lepšia keby križovatku na Levica a ZM prerobili na dynamicky riadenú. To tiež nie je vysoká investícia.
Ale naďalej platí že financovanie nie je dobre rozdelené a väčšie investície mestá nemajú šancu vykryť bez žobronenia.

Samospráva SR je chudobná na to, aby mohla sama budovať nejaké cesty/prepojky a opravovať staré povrchy. Nitra krachuje, to riešenie u Zobora je riešením na 2 roky.

A práve preto treba s rozdelením financií niečo robiť. Samosprávy by mali mať aj zodpovednosť aj prostriedky. Teraz aj keď nič nerobia alebo len fantazírujú pred voličmi sa neustále vyhovárajú na štát ktorý nedal peniaze, nepostavil…

Čo sa tej NR týka mohli ten kruháč prerobiť už pred troma rokmi a bolo by to riešenie na 5 rokov a nie na 2. Vodiči boli v tomto prípade rukojemníkmi v boji mesta s NDS o JV obchvat. Teraz sa niečo podobné deje v BA. Všetci hľadia na D4 ako na spasenie ktoré má v rukách štát a NDS. A samospráva nie je schopná doraziť ani 10 rokov omeškané projekty ako prepojenie Vlárskej alebo predĺženie Tomášikovej. A vážne pochybujem že upchatú Bajkalskú vyrieši D4.

Čo sa tej NR týka mohli ten kruháč prerobiť už pred troma rokmi a bolo by to riešenie na 5 rokov a nie na 2. Vodiči boli v tomto prípade rukojemníkmi v boji mesta s NDS o JV obchvat. Teraz sa niečo podobné deje v BA. Všetci hľadia na D4 ako na spasenie ktoré má v rukách štát a NDS. A samospráva nie je schopná doraziť ani 10 rokov omeškané projekty ako prepojenie Vlárskej alebo predĺženie Tomášikovej. A vážne pochybujem že upchatú Bajkalskú vyrieši D4.
[/quote]

stanog,

Súhlasím. Ale nie každá samospráva sa tak chová. Ja to vidím na Záhorí. Skalica intenzívne ročne od r. 2004 investuje po 60-80 mil. SKK do opráv ciest, obrubníkov, chodníkov, elektrinu kopeme do zeme. Je to samozrejme suma spolu s eurofondami, ale tie úspešné napredujú. Senica, oveľa bohatšie mesto (čo sa týka ročne predávaného majetku) opraví súvisle max. 1-2 km ciest, ostatné zapláta, opraví 1 km chodníkov, ale smolou a nie novými dlaždicami. Mesto Gbely tiež po minulé 2 roky opravilo 1/3 miestnych komunikácií a teraz v tomto roku pripravili opravu ďalších 40%. Ide len o to, kto ako vládne, zadlžuje a kam tie peniaze dáva.

Trnavský kraj od r. 2006 ročne investuje na kapitálové výdavky 1-1,2 mld. SKK. Z toho cesty II. a III. triedy a Regionálna správa a údržba ciest zhltne pravidelne 30-40%. Lebo vie, že o 5-6 rokov budú cesty OK, ušetrí sa aj na údržbe a bude možné investovať do novej výstavby. Tak ako to robia samosprávne celky aj v krajinách EÚ.

Ale faktom je, že veľké dopravné stavby ako obchvaty samospráva samotná v zmysle miest stavať väčšinou nedokáže. Pozitívny príklad by bol: Obchvat Skalice by si dokázalo postaviť aj samotné mesto. Dnes by stál 450 mil. SKK, mesto ročne vytvorí kapitálové výdavky v sume 80-90 mil. SKK a tvorí prebytok ďalších 15-25. Takže o 5-6 rokov by si mesto obchvat postavilo. Samozrejme na úkor obnovy centra za 250 mil. SKK, ZŠ za 60 mil. SKK, … ale dokázalo by si mesto reálne postaviť. Lenže to je 15.000 mesto s firmami INA (cez 2.000 zamestnancov), Grafobal (cez 1.000 zamestnancov), Protherm (cez 400 zamestnancov), sídlia tu už 2 VŠ, existuje tu 3* aj 4* hotel, podniká sa tu vo vinohradníctve, je tu nemocnica, kompletná obchodná sieť (Max, Nay, Tesco, Lidl, Euronics, Billa, …), aktuálne sa tu buduje 480 rodiných domov na kľúč a golfové ihrisko a pripravuje sa aquapark. Jednoducho mesto Skalica patrí v príjmoch a počte obyvateľov na prvé miesto ako mesto v TT VÚC, čo sa týka ekonomiky. Ostatné mestá ako Senica, Trnava či Piešťany si jednoducho obchvaty za miliardové náklady postaviť nedokážu. A preto to treba rozlíšiť. Kto snahu má - treba podporiť, kto snahu nemá, netreba ľutovať.

Pardon, nejako sa mi to skôr odoslalo.

Čo sa týka Nitry, tak tam ja vidím nedostatky už dlho. A aj to vlákne k mestu Nitra je (moje názory). :wink: Nitra mohla dávno obnovovať cesty rýchlejšie, než to robila. Takisto položiť asfalt na zablatené-štrkové úseky na Zobore namiesto snov o novej ceste na Zobor. Takisto mohla Nitra obnovovať bus park inak ako ročnou kúpou 1x Mercedes a podobne … mesto Nitra plytvá, však postavila halu, ktorú až tak ako novú nepotrebovala a stála o 100% viac, ako mala. Chodníky v dezolátnom stave. Také mesto ako Nitra netreba ľutovať, ale na druhú stranu ani by som netvrdil, že štát nemá postaviť obchvat v tvare 2+2 okolo Nitry a neskôr aj v S-J smere. :wink:

S tým súhlasím. Akurát treba nájsť kľúč ako to spraviť aby to nebolo len na politických linkách. Napríklad že by mestá pripravovali projekty a na základe ich posúdenia by na ne dostávali peniaze z určitého balíka.

Možno by potom neboli také tlaky na NDS alebo SSC aj ked na druhej strane aj tieto organizácie bojujú za čo najviac investícii pre seba. Každý sa nerád delí.

Oceňujem aj napr. samosprávu TN ktorá sa postila sama do príprav nového mosta cez Váh.

Akurát TN VÚC nerieši havarijné stavy, ktoré má po celom regióne, či už most v PB, na Považí ohrozujúce skalné bralo jedinú prístupovú cestu do obce alebo v havarijnom stave cesty na Myjave.

Mesta sa staraju o svoju cestnu siet, ale nemaju peniaze, tak sa spoliehaju na to, ze dopravna situiacia sa vyriesi cez obchvaty. VUC sa staraju o cesty II. triedy, ale nemaju dost penazi na nakladnejsie rekonstrukcie, tak sa tie ucelovo preklasifikuvavaju na cesty I. triedy. SSC spravuje cesty 1.triedy, ale nema peniaze na nakladnejsie investicie, tak sa obycajne prelozky ciest prvej triedy stavaju ako rychlostne cesty pod spravou NDS.

Sudruhovia z NDR niekde spravili chybu…

… tak vymysleli niečo čo nazvali PPP hoci to v pravom zmysle slova ani PPP nie je a zrazu ani na to PPP nie sú peniaze … no zamotané je to čím ďalej tým viac…

Aka ja maximalna kapacita hlavnej cesty a ake ma rozmery .napriklad cesta 1/64…??

tak to verime vsetvi ..len teraz po zime to tak nevyzera …

To sa nedá takto jednoznačne povedať, ale lepšia cesta I. tr. by mala zniesť cca. 15.000 áut za 24h. Čokoľvek nad tým už znamená kolóny v špičke, pokiaľ ide o mesto/obec.

To je reakcia na aký príspevok :question:

Chyba - podvyživená doprava. :bulb: Slovensko dáva na reformy desiatky mld. SKK, na množstvo iných vecí ďalšie desiatky, ale zvýšiť investície do cestnej infraštruktúry hoci len o 20 mld. SKK je big problem.

PPP - problémy by mala aj samotná krajina. V časoch hosp. a fin. krízy má problém každý, kto nemá dosť peňazí. :bulb:

Nemecký trh s automobilmi je už nasýtený
Wiesbaden. Nemecký trh je už zrejme dostatočne nasýtený automobilmi. V rokoch 2003 až 2007 sa v porovnaní s predchádzajúcim päťročným obdobím zvýšil počet registrovaných vozidiel o 3,4 % a dosiahol 40 miliónov. Informoval o tom dnes nemecký štatistický úrad vo Wiesbadene. V rokoch 1998 až 2002 vzrástol počet vozidiel oproti rovnako dlhému predchádzajúcemu obdobiu o 8,7 %.

Podľa zistení štatistikov 77 % domácností v krajine vlastní aspoň jedno vozidlo. A 22 % z ich celkového počtu má dve autá a viac.

auto.sme.sk/c/4366282/nemecky-tr … yteny.html

Keby sme taký stav dosiahli u nás zmamenalo by to že okolo najbežnejšieho typu paneláku s cca 80-timi bytmi by bolo potrebných viac ako 80 - 90 parkovacích státí (niektorí parkujú doma aj služobné autá) . Parkoviská sa budovali donedávna 1 miesto na 5 bytov - teda cca do 20 státí na panelák. Podľa skúseností z Nemecka bude treba zväčšiť ich 4-5 násobne. Fuška je veľmi slabé slovo.

stanog: osobne si myslím, že parkovacích miest je už dnes málo, lebo v princípe je jedno, či chýba 1 miesto na 3 byty alebo 1 miesto na 2 byty. Jednoducho chýba. Dneska sa vo väčšine miest pristupuje k tomu, že na úkor zelene sa rozširujú pásy spevnených plôch pri miestnych komunikáciách, aby sa tak vznikli ďalšie parkovacie miesta. Stále to ale len rieši ten stav, že autá aj tak na tej zeleni stoja a stále ešte motorizácia na Slovensku nedosiahla ani priemer EÚ 27.

Poslanci pohnojili, gazdovia nemôžu :arrow_right:

dialnice.info/viewtopic.php?t=11821

… celoslovenský problém … :unamused:

Ktorý subjekt má v správe železničné priecestie?

Samotné koľaje + zabezpečovacie zariadenie (závory, signalizáciu) má v správe predpokladám ŽSR.

Ale kto sa stará o miesto “medzi koľajnicami”? To má tiež v správe ŽSR?

A ZDZ označujúce priecestie (výstražný kríž A30a/b) má správe cestný správca alebo ŽSR?

Ak to nie je v priestore súkromnej spoločnosti, tak väčšinou sú to ŽSR.

O ostatné otázky sa zaujímaj v sekcii Železnice.

Už sa to tu síce rozoberalo, že SSC fyzicky nespravuje žiadne úseky ciest I. triedy. Viem, že údržbu robí NDS, resp. VÚC, ale tou údržbou sa myslí úplne všetko? Teda SSC nemá žiadnych pracovníkov a techniku, ktorí by sa v teréne starali o údržbu a opravy, všetky kompetencie v oblasti opráv a údržby prešli na vyššie spomenuté organizácie?

Kde sa potom hlásia prípadné záležitosti o problémoch na cestách I. triedy? Na SSC a tá potom upovedomí správcov?