Cestná sieť všeobecne

Asi viem čo myslíš. Blbé je, že “ludia” za toto zodpovední nám rotujú po tých úradoch/štátnych firmách. Takže sa zadržia za niečo keď pôsobili niekde inde … ale to už samé o sebe púta pozornosť zamerať sa na kontroly v novom pôsobisku. Šikovnosť mnohých “panáčikov” je obrovská, takže sa vždy posunú inam, aby aj tam úspešne a vzorovo vytendrovali ako je pre niekoho potrebné. Preto je tých “káuz” naozaj viac než dosť. Samotné UVO bohato zásobuje časť zložiek mnohými zistenými pochybeniami. Všetko sa dekádu vedelo, ibaže “naši ľudia” … Treba si pozrieť záznam s Mazákom z TA3. Pretože korupcia a pochybné tendre najviac znižujú rozvoj krajiny a začína to tým ako sa ohýbajú zákony a ako sa priam porušujú postupy.
Takže ešte raz, ja nespochybňujem ani nehaním postup UVO, práveže naopak a nebolo to myslené ako irónia.

na mýte miliarda z dvoch je v schránke, železnice viacero pochybných prevodov a garantovaných zakáziek na údržbe a čistenie a sbs etc., nájmy NDS, zadávanie dokumentácii cestármi aj na projekty, ktoré sa neplánujú realizovať a pre vybrané 4 firmy, ktoré len rotujú a na oko je akože trh a takýchto príkladov je more, k tomu more II platby PPP a potom tu bude minister plakať že ide na celé cesty 800 mil, pričom sám … samotná stavebná činnosť a ich dodatkovanie tiež nie je výhodné pre štát, lebo štát nechce alebo nemá vlastných odborníkov ktorí by občas aj povedali že s niečím nesúhlasia a zhotoviteľ to tak ako navrhuje robiť nebude :smiling_imp: to by sme chceli moc a je strašne veľa poctivých ľudí, ktorí sami prídu a oznámia alebo konzultujú alebo aj nesúhlasili s postupmi naprieč štátnu správu a vždy to končí pekným rozhovorom, kde sa zmapuje vlastne že sú nejaké úniky a treba tomu zamedziť a kde sú slabé miesta výberiek a ako to lepšie prezentovať etc. takže mnohí schopní ľudia odišli jednoducho do súkromnej sféry, ja to vidím, lebo za 20 rokov čo robili predtým za štát dnes robia pre súkromnú firmu v podobnej fcii ako povedzme rozpočtár a kontrola audit etc. ale za súkromný sektor ktorý občas jedná s vybranými úradmi a mám možnosť počúvať a keďže máme justíciu v … a možnosť uplatnenia je obmedzená, tak aj keď to každý vie, nerobí sa s tým nič, a s tým naozaj musia robiť príslušné kontrolné úrady a zložky na to určené a justícia, až sa vyčistia úrady a ich vedenia, potom sa tam môžu vrátiť schopní ľudia, ktorí nebudú mať problém pracovať s vnútornými hodnotami naozaj naplno a nebudú sa musieť tváriť, že nič nevidia vo vlastnom kariérnom záujme, lebo tak to je, v BA existujú 2 adresy, kde na jednom mieste sú stovky sídiel na biele kone, všetci to dlho poznajú … takže toto čo rieši UVO je kvapka v oceáne, tu sa rozkradlo alebo nezákonne zadalo pol ibjemu tendrov, jednak sú nadsadené a vnútorný trh to tak akceptuje a jednak tie procesy nie sú v súlade so zákonmi, konštatácie sú k dispozícii, a polovica aj z bežných peňazí na údržby a chod všetkého a polovica kapitálových je naozaj veľa, tu treba začať zametať spolu s lepším výberom daní, čo sa darí … ale to sa ani za 10 rokov nedá dohromady do lepších koľají, ktoré nepôjde rýchlo demontovať a samozrejme, už odvedené peniažky do súkromných vreciek sú z veľkej časti úplne mimo štát, takže si nechajme snívať ako sa niekomu kto má za 15 rokov dohromady v tomto platobnom systéme nahabané za desiatky mil eur, ako sa mu to poberie na majetku, no nepoberie lebo ak to aj nepoprepisuje, tak z toho má fyzicky v dosahu našich zmlúv s inými krajinami max 1/5, to sú schémy, ktoré nemajú koniec keď sa s nimi začne, a tu je takých persón v tejto krajine viac ako 1 tisíc, ktoré sa na tomto nabaľujú a to nehovorím o týchto šéfoch úradov a členoch preds. etc. ani o politikoch, to je ešte k dobru … efekt bude, keď sa zníži táto prax, ktorá tu je doposiaľ, už to by malo byť vidieť na väčšom objeme peňazí na skutočné veci pre verejný priestor a nie pre bazény a hotely v krajinách mimo Európu, o čom bežný občan nemá ani šajn a je mu to aj jedno …

samotné UVO je už v hľadačíku niektorých poslancov lebo už moc kafre do všetkého :smiling_imp: už sa začína riešiť ako legislatívne zamedziť UVO v dnešnej podobe činnosti a to je dobre pre všetkých slušných ľudí; “okrádanie” nezmizne, ale je rozdiel aké % zmizne to len aby sme si nerobili ilúzie :smiley:

Riadenie bezpečnosti, návrh opatrení a analýzu financovateľnosti bezpečnostných opatrení na cestách I. triedy - II. etapa
crz.gov.sk/data/att/4076439.pdf
Objednávateľ: Slovenská správa ciest, Bratislava
Dodávateľ: Autoclub
Celková čiastka: 5 714 820,00 €

Čiže OZ dostalo slušný biznis.

pre ukážku zo zmluvy:

Riadenie a kontrola bezpečnosti pozemných komunikácii v užívaní ukladá správcovi vykonať bezpečnostnú analýzu na Cestnej sieti najmä (nie však výlučne) v nasledovnom rozsahu:

• analýza a štatistické vyhodnotenie miery rizika na Cestnej sieti s osobitným zameraním na
analýzu správ, vývoja a príčin dopravných nehôd s následkom úmrtia a ťažkého zranenia za
roky 2015-2022 v súlade s príslušnými predpismi;
• vizuálna cestná bezpečnostná inšpekcia na mieste s posúdením všetkých potenciálne
nebezpečných prvkov cestnej infraštruktúry, ktoré sa môžu podieľať na vzniku dopravných
nehôd s následkom úmrtia alebo ťažkého zranenia účastníkov cestnej premávky, alebo
môžu výrazne ovplyvniť negatívne následky dopravnej nehody;
• klasifikácia úsekov Cestnej siete do minimálne troch (3) kategórií podľa ich objektívne
meranej integrovanej bezpečnosti;
• návrh a predloženie vhodných bezpečnostných opatrení na Cestnej sieti, bezprostredne
smerujúcich k zníženiu počtu dopravných nehôd s následkom úmrtia a ťažkého zranenia;
• vypracovanie ekonomického hodnotenia navrhovaných bezpečnostných opatrení.

 Zemepisná šírka a dĺžka začiatočného a konečného bodu cestného úseku, bounding box
(bbox) alebo Grid súradnice
 Základný popis začiatočného a konečného bodu cestného úseku (napr. extra/intravilán,
názov obce/mesta, číslo cesty resp. iný jednoznačný identifikátor, napr. križovatka)
 Typ komunikácie (napr. diaľnica, rýchlostná cesta, protismerný dvojpruh, atď.)
 Označenie komunikácie (D, R, TEN-T€, I. trieda, II. trieda)
 Počet dopravných nehôd s následkom úmrtia za sledované obdobie
 Počet dopravných nehôd s následkom ťažkého zranenia za sledované obdobie
 Intenzita dopravného toku AADT za sledované obdobie
 Základná špecifikácia príčiny dopravných nehôd s následkom úmrtia alebo ťažkého
zranenia
 Rýchlostné limity na sledovaných cestných úsekoch
 Typy križovatiek na sledovaných cestných úsekoch

Zdravím.

Tak SSC nám vyhodnotila súťaž: Veľkoplošné opravy ciest I. triedyv správe SSC - Banskobystrický kraj a Žilinský kraj.
Je to rovnaký model ako majú pre celé Slovensko.
Rámcové zmluvách budú uzavreté s nasledujúcimi firmami : Strabag, Združenie Doprastav, Metrostav a Skanska.
Zaujímavosťou je že štvrtý v poradí skončil Slovkorekt z LM, čo je vlastne nástupca už nebohých CSLM. Myslím že veľa ľudom sa uľavilo po tom čo sme videli v roku 2022. Viac v linku.

uvo.gov.sk/vyhladavanie/vyh … d7b83e8dc2

Doplnok ku článku z monitoringu tlače " dialnice.info/viewtopic.php?f=35&t=26589

Rieši SSC v tomto čase podobnú situáciu aj v súvislosti s inými mostami na Slovensku?

V havarijnom stave je 25 mostov (STS 7), ktoré sú v správe SSC.

Na všetkých týchto mostoch sú prijaté opatrenia pre udržanie ich stavebno-technického stavu tak, aby mohli slúžiť motoristom do doby ich rekonštrukcie. Stav týchto mostov neustále monitorujeme. Všetky sú v príprave na rekonštrukciu, ktorú zrealizujeme po získaní všetkých potrebných povolení.

Z 1780 mostov v správe SSC je 751 v nevyhovujúcom stave (STS 5, 6, 7), čo predstavuje 42,2 percenta z celkového počtu mostov (49 nad železnicou). Priemerný vek týchto konštrukcií je 66 rokov, čo už samo naznačuje potrebu generačnej výmeny mostov za nové, bezpečné konštrukcie spĺňajúce požiadavky dnešnej dopravy a novej legislatívy

hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 … ovy-asfalt
Neviete toto niekto odomknúť, že čo sa plánuje robiť? :slight_smile:

Velkoplosne opravy by tiez mohli pokracovat. Stale je vela ciest v katastrofalnom stave.

absolutna zufalost tejto vlady a ministra, ked uz aj beznu agendu ministerstva idu outsourcovat ..

len za sumu studie, ze ktore mosty treba zrekonstuovat by sa par dalo zrekonstruovat

nehovoriac o tom, ze vazne na zakladnu udrzbu ciest ideme robit superpredrazene PPP ?!?

veď to je “super”. oni vyberú dodávateľa, zhrabnú províziu ako littletree a bude to splácať najbližších 7 vlád

To je úplná hamba a zúfalosť…robiť údržbu mostov cez PPP…niečo musia pustiť (buď železnice, buď armáda, buď cesty, buď D a R…na všetko schopnosti a kreativitu nemajú)
Radšej zobrať úver na údržbu, SSC kúpiť poriadne stroje, prijať zamestnancov a odborníkov, dobre ich zaplatiť, zapojiť vysoké školy…vytendrovať iba dodávateľov na materiály, väčšinu mostov by zvládli určite vo vlastnej réžii bez zbytočného zdĺhavého tendrovania…to aj tak robiť nevieme

keď už sme taký Švajčiari radšej vytvoriť balík obchvatov miest (pr. najpotrebnejších 15 obchvatov, sú to smiešne dĺžky ale radikálne zmeny pre život obyvateľov miest a obcí) a tam nastaviť podmienky pre PPP…a niekde sa konečne posunúť (keď pri D a R sme zlyhali …potom sa s nimi môžu hrajkať ďalej)

1 lajk

Na mostoch sa inštaluje aktívna protikorózna ochrana?

Čo si mám predstaviť pod pojmom aktívna protikorózna ochrana? :open_mouth:

Náhodou niekto tento článok odomknutý?

https://hnonline.sk/finweb/ekonomika/96187533-nove-obchvaty-dostanu-mesta-na-vychode-aj-hornej-nitre-pozrite-sa-ako-je-na-tom-ich-priprava-prehlad

2 lajkov

bez ohladu ci sa toto stane na dargove alebo inde 2+1 su fajn na stupaniach kde to velmi pomaha. ale suvisle 2+1 ako alternativa co tu isty prispievatelia dlhodobo preferuju a obhajuju vytvara podobne situacie ako na C11,5 s dvomi pruhmi a sirokymi krajnicami.

2+1 sa dá postaviť aj smerovo oddelene

1 lajk

preto, že sa našli dvaja debili , kamionista ako aj vodič s kamerou, tak máme argument nestavať 2+1, ???

1 lajk

nechapem preco “ kameraman” tvrdohlavo pokracoval a nepribrzdil

3 lajkov

2+1 smerovo oddelene je vzdy 1 pruh stlaceny do bariery…

Pacho zase si “pochopil” podstatu. Gratulujem.

2 lajkov

Tá úvaha s tou bariérou platí aj pri diaľnici 2+2?

ked mas 2 pruhy mas sancu uhnut do druheho pruhu a ked sa neda az vtedy spomalujes/zastavujes. ked mas 1 pruh tak prva moznost odpadava. zaroven ked chces smerovo oddelit 2+1 tak uz potrebujes nejaky pas a nestaci namalovat dvojitu plnu ciaru. takze C11,5 na 2+1 nestaci, to uz treba mozno 13,5(?) a stale to nie je ziadne terno. co tak potom radsej cesta cca 17m co uz vyda na 2+2, s minimalistickym deliacim pasom bez dialnicnych vymozenosti ako krajnica