Vyvlastňovanie prejde z obcí na štát

Vyvlastňovanie pozemkov pod diaľnice prejde z obcí na štát. Tým sa má celá procedúra vyvlastňovania urýchliť. Poslanci už posunuli do druhého čítania novelu stavebného zákona, ktorá má túto zmenu presadiť.

Štát teda bude môcť vyvlastniť pôdu, ale naďalej bude za ňu platiť trhové ceny podľa znaleckých posudkov. Obce a mestá často nedodržiavali časové termíny predpísané zákonom a naťahovali čas, keď mali rozhodnúť proti záujmom svojich susedov alebo voličov.

“Samosprávy nemali veľa vôle vyvlastňovať vlastných voličov, susedov a podobne, čo je prirodzené a pochopiteľné. Preto vyvlastňovanie bude nariaďovať Krajský stavebný úrad,” tvrdí minister dopravy Pavol Prokopovič. Súčasne navrhuje, aby súdy nemohli zastaviť vyvlastňovanie, ak ide o diaľnice.

S navrhovaným postupom súhlasia aj mestá a obce. “Vyvlastňovanie je citlivý proces a je dobre, keď ho bude iniciovať a dohliadať naň štát,” povedal podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Milan Muška.

“V minulosti dochádzalo k vyvlastňovaniu pôdy asi pri troch percentách pozemkov pod diaľnicami. Súdov s vlastníkmi je len niekoľko, spočítali by ste ich na jednej ruke,” doplnil Pavol Brtáň z Národnej diaľničnej spoločnosti.

Podľa odborníkov však treba počkať, či zákon bude skutočne schválený. Podľa informácií Pravdy totiž táto novela nemá vo vládnej koalícii jednoznačnú podporu a nie je jasné, či na budúcej schôdzi prejde.

“Je to novela, ktorá sa trvalo dotýka vlastníckych práv. Ale navrhnutá úprava neznamená, že by dotknutí prišli o šancu brániť sa vyvlastneniu alebo prišli o niektorú možnosť ako zvrátiť rozhodnutia, ktoré doteraz platili a mohli ich využiť,” uviedla Mária Záslošová z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. Postup pri vyvlastňovaní sa nezmení, iba vyvlastňovanie nariadi krajský úrad.

Aj potom, ak by táto novela prešla parlamentom, sa bude musieť postupovať rovnako ako doteraz. Ak sa rozhodne úrad vyvlastňovať, zostávajú v platnosti v súčasnosti platné lehoty aj postup. Teda sa musí preukázať verejný záujem, zvolať v lehotách ústne prerokovanie.

“Súčasne naďalej treba preukázať, že sa urobilo všetko pre dohodu s majiteľom pôdy o kúpe pozemku, ale nedošlo k dohode. Novela akurát sprísňuje pravidlá, pokiaľ ide o podávanie námietok. Teda zabraňuje, aby sa podávali námietky v tej istej veci a proti tej istej osobe,” doplnila Záslošová. Praxi sa totiž stávalo, že ľudia, ktorých chceli vyvlastniť, podávali stále námietky, niekedy aj v tom istom znení, a tým sa naťahoval čas.

Ďalším návrhom je, aby súdy už nemohli zastaviť vyvlastňovanie. Doteraz, ak sa poškodený občan obrátil na súd, mohli dočasne zastaviť vyvlastňovanie. Potom sa niekedy aj mesiace alebo roky čakalo na definitívny rozsudok.

“Zvažovali sa rôzne návrhy. Alebo, aby sa dalo do zákona, že súd nemôže zastaviť rozhodnutie o vyvlastňovaní, alebo by sa určila lehota, dokedy musí súd rozhodnúť. Či je žaloba pri vyvlastňovaní človeka oprávnená,” doplnila Záslošová.

“Samozrejme, vyvlastňuje sa za trhové ceny pozemkov, teda podľa posudkov odborníkov na ceny nehnuteľností a vyhlášky, ktorá už druhý rok zohľadňuje trhové ceny vplyv na ne,” doplnil Brtáň. Naďalej sa však ľudia budú môcť brániť na súde, ak sa im zdá, že ponúkaná suma v posudku je nízka alebo nespravodlivá.

Jana Morháčová, PRAVDA

19.5.2005 0:01:00 - Správy
tvojepeniaze.pravda.sk/sk_psprav … spravy_p01