Verejné financie a politika

jasné, čo je zadarmo, nemôže fungovať, aspoň čiastočná úhrada musí byť. Ja som toho moc neprecestoval, skôr som skúšal. Dokonca raz sa mi stalo, že som išiel z Trnavy, a do žiliny som si kupoval celý lístok, lebo “zadarmo” boli “vypredané”. Radšej som zaplatil, ako by som mal čakať ďalšiu hodinu. S tým “zadarmo”, si aj vychovávame mládež, konkrétne s obedmi, “veď to môžme vyhodiť, keď je to zadarmo” :weary_cat: . …..

1 lajk

Ja si myslím, že ani zlavnené cestovné by nemalo byť, bez ohľadu na vek, cestujúci zaplní úplne ronaké miesto či už vo vlaku, alebo v buse, všetci by mali platiť plnú cenu, ktorá je na Slovensku dosť smiešna. Treba sa spýtať niekoho kto bol alebo je napríklad v Anglicku, či tam vedia precestovat pol krajiny za jednocifernú sumu a zľavnené/zadarmo. :rofl:

Čo sa týka 13. dôchodkov tak málokto si uvedomuje aké to môže mať následky, sú tu 2 varianty:

  1. Tá lepšia - Príde príčetná vláda v 2027 a v momente tento populitstický nezmysel zruší.
  2. Tá horšia - bude sa vyplácať ďalej, reálne okolo roku 2030 prídu verejné financie do takého stavu, že dostaneme (ako kedysi Grécko) príkazom, čo sa bude sekať, a to nebudú ani vlaky ani obedy zadarmo, ani energopomoc. 13. dôchodky tiež nie a tých zvyšných 12 dobrých 30% dole.
3 lajkov

Konkrétne v Londýne, je drahé cestovanie. Síce majú tzv oyster, kartu, čo platí po celom meste na všetko, ale neprináša žiadne zľavy. Taktiež sa dá platiť, bežnou bankovou kartou. Jedna cesta autobusom je tuším 1,7 L, čo je cca 2€ pri platbe našou kartou. Jediná výhoda, je že po precestovaní tuším 11,7L, ďalej sa cestuje zadarmo. Je to výhodne pre turistov. Z letiska do centra busom, (cca 40km) je to okolo 20€. Vlaky sú v GB drahšie ako autobusy, lebo busy dotuje štát. Do práce sa precestuje mesačne cca 150L. O nájme za ubytovanie radšej ani nepíšem. Cesta vlakom Londýn -Birmingham-londýn cca 60L, cestovné záleži od obdobia kedy cestuješ (ráno, večer, sobota ….) okolo 200km

1 lajk

Vlaky zadarmo, obedy zadarmo a 13. dôchodky a všetcui sú happy, nakoniec na to doplatí len 79 cestujúcich, ktorí mali tú smolu, že boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a poberači nenáležitých výhod sú v pohode, lebo im sa nič nestalo. Len dôchodca, ktorý je zranený si uvedomí, že X rokov sa tešil na toto, čo sa mu stalo včera pri zrážke vlaku, ale ako presvedčí tých ostatných, že to bola falošná radosť. úplný hnus je tá Ficovská podplácačská politika. Veď dôchodcovia si zaslúžia aby skončili po zrážke vláku v nemocnici, však pán Erik Tomáš?

Koľko už mŕtvych a zranených majú tí ľudia na svedomí, uvedomujú si to. Tí zbytočne mŕtvi, ktorí umreli, lebo neboli dialnice, tí ich v spánku nemátajú? Mám s tým osobnú skúsenosť, keďže naša suseda zomrela na ceste za Levočou smerom na PP, lebo tá dialnica meškala tuším rok a pol a v čase keď zomrela mal byť ten úsek už dávno postavený a keby bol, maximálne by sa šuchla o zvodidlá, možno by mala nejaké odreniny, možno aj zlomeninu, ale nevlietla by pod kamión, kde šanca na prežitie bola 0,00%.

Ale haciendičky, to hej, užime si to, však Smerácko-Hlasácka banda. NEchcel by som byť v ich koži, keď prvým a možno aj jediným dôvodom vstupu do politiky je zbohatnúť tam, lebo v normálnom ekonomickom prostredí som neschopný a závidím ľuďom, ktorí to dokážu.

To čo sa stalo včera je na demisiu RÁŽA, 2 krát a dosť.

7 lajky

okej, tak potom sú to bláboly …vlaky zadarmo by som (treba zrušiť) aj dôchodcom aj študentom, pokojne s rovnakou zľavou. Ak by mali ostať zadarmo, tak študentom by som to osekal iba na jednu trasu: bydlisko-škola a späť.

už som to deklaroval nie raz, čo je zadarmo, si nik neváži. (vlaky zadarmo, obedy zadarmo…..) mal by tam byť aspoň minimálny poplatok, aby si to ľudia uvedomili, že nič nie je zadarmo. Keď som študoval, dochádzal som do ZA, mal som preukážku, ktorú som musel každý semester potvrdiť. Veľmi jednoduché, a funkčné. v dnešnej dobe by sa to dalo riešiť cez jednoduchú aplikáciu.

Nedávam tento článok do monitoringu, asi tam nepatrí, ale tu sa hodí. Minimálne ako také zhrnutie tohto vlákna.

Fico je zodpovedný za to, že zo Slovenska urobil jednu veľkú haváriu

Matúš Kostolný

Čoraz viac ľuďom dochádza trpezlivosť. Hanbia sa zaňho až tak, že si kupujú kriedy a kreslia na chodníky, že je zradca.

Samozrejme, že Robert Fico ten vlak nevypravil, neriadil a ani nemal službu na trati. Ani ten pred mesiacom, ktorý narazil do druhého rýchlika pri Turni nad Bodvou. Za haváriu pri Pezinku, ani tú predchádzajúcu, v tomto zmysle nemôže. Politicky zodpovedný je však jednoznačne.

Predstavte si to na vlastnom aute. Ak ho máte roky a nechodíte s ním do servisu, nekupujete nové súčiastky, nemeníte pneumatiky, olej, tak jedného dňa auto zlyhá a zostanete stáť uprostred cesty. Vtedy do vás vrazia ostatné autá a ste zodpovedný.

Robert Fico je premiérom už 15. rok. Od roku 1989 tu nikto tak dlho nevládol. Nesie zodpovednosť za to, v akom stave je republika a že sa Slovensko rozpadáva. Postupne odchádza ako zanedbané auto alebo telo pacienta, ktorý nechodí k doktorovi.

Denne to ľudia vidia v nemocniciach a ambulanciách, kde nedostávajú služby, ako by si zaslúžili. Ak by aj boli menej nároční, či nesledovali najmodernejšie možnosti modernej medicíny, pripomínajú im to plesnivé steny, rozpadnuté toalety a kufor, ktorý si so sebou do nemocnice musia doniesť, aby doň zmestili okrem pyžama a papúč aj toaletný papier, príbor a vlastne všetko, na čo si spomeniete.

Slovensko je vybývané. A nie len preto, že Fico vládne dlho, ale aj preto, ako vládne. Je to jeho zodpovednosť, že zaostávame. Nemodernizujeme takou istou rýchlosťou ako napríklad susedné Česko alebo Poľsko.

Sem nás dostali najmä Ficove štyri vlády. Do každej jednej zo svojich vlád posadil majstrov v rozkrádaní. Peniaze, ktoré si vypýtali ako provízie, eurofondy, čo skončili v ich vreckách, všetky mohli skončiť aj v novom vlaku, v novej nemocničnej posteli, v novej škole. Každý si môže dosadiť to, s čím sa denne stretáva.

Korupcia mnohých týchto majstrov dostala až pred súdy a len tesne väzbe unikol aj samotný premiér. Jeho súčasná vláda je najhoršia. Od začiatku sa namiesto zlepšovania krajiny sústredil len na záchranu „našich ľudí“. Ohýba zákony, trestá policajtov, prokurátorov aj sudcov, ktorí chceli vyšetrovať a trestať zločiny počas jeho vládnutia. Namiesto modernizácie železnice sa sústredil na pomstu.

A teraz prišiel náraz. Už druhý za mesiac. Robert Fico to cíti. Vie, že má problém. Preto je jeho politickým programom nenávisť a strach. Namiesto opravovania železníc, namiesto totálnej reformy zdravotníctva či školstva rozbíja spoločnosť a štve ľudí proti sebe.

Celkom logicky ho to doviedlo do sveta diktátorov a zločincov, ako je Vladimir Putin. Preto sníva o Číne či Uzbekistane. Tam by si nikto netrúfol kritizovať vládcu za to, že zlyháva. Tam by každý vedel, že za neposlušnosť hrozí väzenie alebo likvidácia.

Čoraz viac ľuďom dochádza trpezlivosť. Hnevá ich, ako vládne. Hanbia sa zaňho až tak, že si kupujú kriedy a kreslia na chodníky, že je zradca a že dosť bolo Fica. Preto premiér už v nedeľu večer napísal, aby sa všetci zomkli a nešírili nenávistné sprostosti.

Má smolu. Tu nie sme v Rusku či v Číne. Tu premiér nie je absolútnym panovníkom. Nemá možnosť ľuďom prikázať, ako majú reagovať a ako sa majú cítiť. Tu ich nevie zastaviť.

Robert Fico, ľudia sa vás neboja a tak je to správne. Celé vaše vládnutie je jedna veľká havária a tie vlaky sú jej symbolom.

3 lajkov

A 13. dôchodky zadarmo, vlastne na DLH

2 lajkov

práve tuná o 13tom nepíšem, tak tej poznámke celkom nerozumiem. Či len tak aby si niečo napísal?? Zrejme si nepočul rozprávku o troch grošoch.

Tú rozprávku každý pozná, ale pokiaľ rozdávaš 1,3 groša a zarobíš len 3 groše, tak máš problém. Fico za 14 rokov, čo vládne, nedokázal zabezpečiť aby ľudia zarábali 4 groše. A nemusel ani dvojnásobné platy zabezpečovať ako Dzurinda.

3 lajkov

ekvivalent cesty BA-ZA a 70 euro, tu je to možno 10 a ešte z toho máme nutkanie dávať zľavy a zadarmo a neviem čo všetko a potom sa čudujeme že vlaky vyzerajú ako vyzerajú a zrážajú sa

a presne tu je vidieť to nastavenie prežierania, ktoré tu máme…

  • namiesto kvalitných vlakov a infraštruktúry dáme lístky zadarmo - investičný dlh zopár mld
  • dialničné úseky tiež zadarmo namiesto poriadnych opráv - tiež tu vzniká investičný dlh
  • obedy zadarmo namiesto lepšieho školstva
  • dotovanie energií namiesto investícii - ivestičný dlh len a vodovodoch a kanalizáciach niekoľko miliárd, na plynovodch ďalšie mld
  • dôchodky (13. a prevalorizovaných 12) na úkor pracujúcich a firiem - vyženieme koho sa dá - kto ich bude platiť?
3 lajkov

Hej tvoja rozpravka je asi taka:

  • 1 groš mladému
  • 1,1 groša tebe
  • a sebe 0,9

tvoj groš je 12 mesačných dôchodkov. Ale ako vidím, ešte stále si to nepochopil

3 lajkov

Sociálna poisťovňa z rozpočtu dokáže zaplatiť len 10 z 13 dôchodkov.

2 lajkov

trocha akademická debata, alebo lepšie povedané chytanie za slovíčka. :innocent: Od mojích rodičov som dostal jeden groš, svojim deťom som dal jeden groš, tak prečo mne sa má vrátiť len 0,9 groša ? Čiže moje deti nie sú mi ochotné vrátiť, to čo som im požičal. Koniec rozprávky. :star_struck: .

A co si im pozical?

Ked si v minulosti pracoval, tak si sa skladal na dochodky vtedajsich dochodcov… Takisto ako sa terajsi pracujuci skladaju na terajsie dochodky…

Nerobil si vtedy zadarmo, ze teraz ocakavas nieco navyse…

1 lajk

Groš pre dochodcu je presne to čo je v SP, a to je 12 mesacnych dochodkov vo vyske ako je sucanych 10, to je fakt, a to je dotovanie socialnej poistovne nulou, čo bol štandard pred covidom. Potom prišla inflácia a tam hranolov automat prikázal zvyšovať na súčasné nezmyselné hodnoty, plus magor s krajniakom (ale hlasovali za aj hranolovci) si robili predvolebnú kampaň s 13. dôchidkom, všetci vieme ako to bolo ďalej.

No a dostali sme sa sem, kde dôchodca berie 1,3 grošu, pacujúci dostane 0,9, ďalšej generácii nechávame žiaľ iba 0,8.

1 lajk

“The problem with socialism is that you eventually run out of other people’s money.”

5 lajky

nie som odkázaný na 13 dôchodok, ale je mi ľúto dôchodcov, čo majú 300-400€, a poctivo robili celý život, vychovali deti, a teraz musia živoriť. Keby sme nedávali na ukra jinu, tolké prach, ktoré sa tam z polovice rozkradnú, tak by bol aj na tie dôchodky. Je to len o ochote dať tím dôchodcom, a nie že sociálna poisťovna nemá…… a podobné bláboly. Zaujimavé, že v tejto republike na nič nieto penazí, čo treba pre ľudí (od dôchodkov, cez školstvo až po infrašteruktúru….), ale keď treba zvyšovať platy poslancov, alebo kupovať “triskáče”, tak na to je. Neskutočné prachy sa vyvezú so sk, cez hlúpo sprivatizované banky, obchodné reťazce, spp….. je vľmi smutné, že pri voľbách sa vždy bojuje proti niekom, nie za niečo??. Fica som nikdy nevolil, najväčšie sklamanie bol matovič. Teraz som rozhodnutý, že voliť nepôjdem, nech si mladí, zvolia, koho chcú, ľudia sú proste nepoučiteľný, a rýchlo zabúdajú. Ja nevidím už žiadnu perspektívu, čo sa týka volieb.

2 lajkov

Len k tej prvej vete… je ti ľúto dôchodov, ktorí nie sú:

Suma minimálneho dôchodku od 1. januára 2025 | Sociálna poisťovňa

400euro minimálny dôchodok pri 30 odrobených rokoch. Pri 30 odrobených rokoch vyjde takýto dôchodok len ľuďom, ktorí boli 1 osobová sro s minimálnymi odvodmi, prípadne živnostníci s kreatívnym účtovníctvom atď.

Kto pracoval a platil odvody celý život, musí mať minimálne 500-600€ dôchodku aj kebu robil celý život za minimálnu mzdu.

Zvyšok inak úplne súhlasím.

1 lajk

zaujimave je ze vo vela veciach sa s Pachom nezhodnem ale poslednu dobu vo vela veciach sa urcite zhodnem. toto je triezvy nazor s nadhladom. skoda je ze ani zakladne suvislosti tu mnohi nevidia.

na vela stranach debaty som ohladom nastartovania ekonomickeho rastu zatial vyluskal ze treba znizit dane a stat nech sa nemontuje do nicoho co nie je nevyhnutne. tlieskam.

na dochodky existuje kompromis. 13 dochodok naviazat na ekonomicke kriteria, ked bude X percentny rast, Y percentny deficit, Z percentny dlh budu ak nie tak nebudu. ak nebudu bude sa pomahat jedine prave tym najodkazanejsim. tu vsak vstupuje do hry populacna krivka ked “mladodochodcovia” by na tom stratili a to je velka volicska skupina.

2 lajkov