Spoplatnenie/poplatky za uzivanie siete D a RC

Co sem pleties 3-4 krat vacsiu Budapest? Na SK su cesty:

mimo obce
mpr 90, urovnove krizovania = I. II. III. trieda su bezplatne
mpr 130, vsade MUK-y = dialnice a RC su nadstandard

v obci
mpr 50, urovnove krizovania… = bezplatne
mpr 90, vsade MUK-y… = ???

Zrazu to uz nie je nadstandard? Praveze dialnica v meste by mala byt spoplatnena o to viac, aby aspon cast obyvatelov donutila presedlat na MHD.

ok ANDi, dajme Budapest bokom, ked teda tvrdis, ze 3-4krat vacsia Budapest (300 km dialnic v okoli, z toho cca 65 uplne zadara, ostatok za 16 EUR) sa neda porovnavat s BA…

akoze dialnica v BA od Vajnor po Zahorsku Bystricu (D1+D2) rozdeluje BA cca na dve polovice ± (myslim tym, ze polovica ludi zije na jednej strane, polovica na druhej) na tom sa zrejme zhodneme…

poprosim ta, uved mi priklad mesta v Europe, porovnatelneho s BA, kde cesta (ci je to 2+2 alebo 3+3 atd…), ktora rozdeluje mesto, je spoplatnena…

ak take mesto nenajdes, znamena to, ze D1 a D2 v BA nie je ziaden nadstandard…nakolko v kazdom meste porovnatelnom s BA je minimalne 4prudovka s MUKami normalna bezna bezplatna zalezitost, len to mozno nie je chybne pomenovane ako dialnica a uz vobec to nie je nadstandard…

alebo, bude este jedna moznost: ze vsetci, co rozhoduju o spoplatneni ciest v tychto mestach sa mylia a ty aj devil mate pravdu :smiley:

Kanky ale neporovnavaj SK s Europou, ved tento stat je taky svetovy unikat ze az :smiley:
Proste sa zhodneme, ze sa nezhodneme a uz tu ohladne tejto temy nemienim zas*erat forum :slight_smile:

suhlas :slight_smile:
ono, o spoplatneni sa este bude vela hovorit a patri to aj do tejto temy, nakolko sa to objavilo aj v studii
kym sa postavi obchvat BA, tak mozno zmenim nazor aj ja :slight_smile: zatial by som sa ale orientoval a siel cestou ako staty Cesko, Polsko ci Madarsko
a osobne by som to spravil asi tak, ze na zaciatok by som nechal aj buducu D4 bezplatnu, aspon tak 2-3 rocky, nech sa tam ludia naucia jazdit a potom by som ju regionalne spoplatnil za par eurko :slight_smile:

mozno preto nemaju spoplatnene dialnice kzizom cez mesto lebo take nie su…aspon o ziadnej neviem. pozri sa ja neviem kde je presne vylozena tabula ako zaciatok BP. ale karta sa obratila v tom ze tie prijazdy hlavnych dialnicnych tahov boli doteraz bez uhrady a odteraz su z uhradou. mozno sa im vyhnut da ale tie prip. alternativne trasy urcite nie su siroke 2x2 resp. 3x3 useky… cize 16 eur a ked jazdia aj na vychod tak uz je to 3-4x16 eur. skor pomohli tranzitu a zatazili lokalku. 16 eur je skutocne velmi mala suma ale vyssia ako 0 eur a na druhej strane na dialnici nemozu prekrocit hranicu zupy.

dalej platit sa musi tiez prakticky vsade na suvislych dialniciach. je toho dost, preto pisem ze brutalne okresavanie nespoplatnych usekov… a tam su tiez cezpolny kt. jazdili gratis.

takyto to bol stav vlani a takyto je teraz, nie su spoplatnene nejake kusky ktore nenadvazuju na nic ani 4 pruhovky typu ako pri kovacovej, kt. si spominal. npr. cesta 21 pri salgotarjane ma 2x2 pruhy, ale su tam prechody pre chodcov, urovnove krizovatky. to nie je dialnicny standart.

tolltickets.com/country/hung … lang=en-GB

toll-charge.hu/Road-network/ … g?20150130

sajnu mame ale to nie je podstatne. ani netreba porovnavat BA s W, staci s PR a BP ktore pozname. tam sa nespoliehaju na to ze dialnice vyriesia dopravu a oni nemusia urobit nic. a tu vobec nenarazam na metro. ak by sa dialnica s estakadou (npr. namiesto estakady v prievoze mohol byt semafor alebo kruhac), tunelom, mostami mala premenovat na cestu I. tr. tak to potom sa mozu premenovat vsetky D/RC a budeme sa im vsetci skladat na nadstadartne sluzby. bude tu konecne realny socializmus a budes spokojny.

Od februára to neplatí. Teraz možno ísť “župnou známkou” na prvý výjazd z diaľnice, ktorá je už na území susednej župy, nie ako dovtedy po posledný výjazd ležiaci na území župy, na ktorú malo vozidlo “známku”. Budapeštianskou župnou známkou teraz možno ísť cez Peštiansku župu (M0 a M5) na letisko Fr. Liszta i[/i], ktoré leží na území oboch týchto žúp a vstup/príjazd je len cez Peštiansku župu, pozri: maps.google.sk/maps?ll=47.40764 … 9&t=h&z=12, tu bolo najviac kritiky na systém župných známok. Ďalej napríklad “známkou” Bielej župy (Fejér megye) možno ísť po dialnici ležiacej na území Vesprímskej župy (Veszprém megye) a naopak, defacto ich zlúčili.
Táto odpoveď/reakcia by mala byť v inom chlieviku:wink:
Z tohto chlievika: Podľa môjho laického názoru, by diaľnica (na Slovensku) nemala ísť cez obec v úrovni ostatnej cestnej siete.

devil, si na velkom omyle, ak si myslis, ze socializmus v state je stanoveny nespoplatnenymi usekmi dialnic…

Velka Britania, Irsko, Norsko, Dansko, Svedsko, Finsko, Holandsko, Belgicko, Luxembursko: vo vsetkych tychto krajinach su dialnice pre vozidla do 12 t !!! BEZPLATNE (su len male vynimky, do 1 percenta..niektore mosty, tunely, sukromne useky, mesta, odhliadnuc od toho, su to neskutocne tisice km bezplatnych 2+2, 3+3, 4+4, v Holandsku bezne aj 5+5)
Nemecko som vynechal schvalne, aj ked stale patri medzi tieto krajiny a zrejme aj po spoplatneni dialnicnej siete ostane v Nemecku vela vela km nespoplatnenych
aky rezim potom prevlada v tychto krajinach?

dalej: Portugalsko, Spanielsko, Francuzsko, Taliansko, Chorvatsko, Srbsko, Macedonsko, Grecko: v tychto krajinach sa plati na mytnych branach, platia vsetky vozidla, ale plati tiez, ze sa neplati myto v okoli miest, kde mozu tie dialnice vyuzit obyvatelia tych miest na presun v okoli mesta, prip. v ramci mesta, cize moze sa stat, ze napr. obyvatel Barcelony, Lyonu, Belehradu, Zahrebu nezaplati ani cent a vozi sa po dialniciach v okoli svojho mesta, pritom moze mat aj vozidlo nad 12t - jedna sa spolu o dalsie tisice km dialnic
aky rezim je v tychto krajinach?

Polsko, Cesko, Madarsko: o plateni za dialnice v tychto krajinach som uz pisal vela, nemusime ist daleko, komfortne stvorprudovky, dialnice a RC s MUKami v Brne, Ostrave, Katowickej aglomeracii, Krakowe, v Budapesti atd, atd., vsade v tychto mestach a este v mnoho dalsich su tieto cesty pre vozidla do 3,5 t bezplatne, v pripade BP cca 300 km dialnic v okoli za 16 EUR, 65 km uplne bezplatne !!! len v samotnom Polsku je uplne bezplatnych cca 2500 km dialnic a RC pre vozidla do 3,5t.
aky rezim je v tychto krajinach?

Ked som niekolko rokov zil v BA, tak som casto chodieval do Rakuska a tankoval som len tam, nakolko som na kazdom tankovani usetril 10 - 20 EUR, s tym palivom som potom jazdil aj po SK, za rok som tak usetril len na rozdiele medzi Rakuskom a SK tolko EUR, ze som si za ten rozdiel mohol kupit niekolko rocnych rakuskych dialnicnych znamok pre rakusku dialnicnu siet, ktora sa pocita na tisice km…
V Rakusko je potom socializmus z pohladu cien paliv oproti SK ???

europsky socialny model v jej podobe z 80-90-ich rokov je neudrzatelny. dlhy stupaju. ale sam pises ze sa neporovnavajme s viednou ale nemas problem argumentovat velkou britaniou, norskom a neviem cim vsetkym. faktom je ze v madarsku sa plati inac ale hlavne plati sa za viac usekov ako doteraz. to je podstatne. ja viem ze vela kvalitnych ciest v okolitych krajinach je bezplatnych, sam som fotil cestu 21 kt. spominam, fotky su v albume. ale to nie_su_dialnice. toto forum ma uz desat rokov a chodili sem vselijake kreatury ktore nas presviedcali ze ake miliardy sa nalievaju do ciest inde, akurat to prekrucali tak akoby sa liali len do dialnic, pritom sa liali aj do beznych ciest. vysledok v podobe 4pruhoviek, MUK, obchvatov, infrastrutkury MHD vidime. takze to ze ze dialnice u nas maju suplovat tieto veci nie je dovod aby sme ich nespoplatnovali. niektori by ste si uz mali konecne uvedomit ze nadradena cestna siet nie je len podla toho ci sa da na nej uhanat 130 alebo neda.

KN.SK, dakujem za upresnenie.

devil, vobec neargumentujem statmi, ktore si vymenoval, prekrucas…uviedol som ti tu gro Europy, nie len Britaniu ci Norsko…mohol som pokracovat aj dalej na vychod, ale uz niet kam, nakolko vsetky cesty na vychod ci sever od nas su pre osobaky opat BEZPLATNE…

potvrdil si mi, ze nemas sajnu, co by sa stalo, keby boli D1 a D2 na uzemi BA spoplatnene, nakolko si zrejme neuvedomujes, ze tymto konanim by si dal tych ludi, co znamku nepotrebuju, ale akoze dialnicu v BA vyuzivaju, na uplne dno v celej Europe, z tych ludi by sa razom stali najviac znevyhodneni ludia medzi vsetkymi mestami v Europe so stvorprudovkami s MUK (nehovoriac o BB)…preto ti zopakujem, nenajdes porovnatelne mesto, kde by bola podobna stvorprudovka ako je v BA spoplatnena…ja ti mozem vymenovat niekolko miest porovnatelnych BA, kde maju bezplatne ovela lepsie cesty…nakolko podobne cesty su stavane preto, aby aspon takto pritiahli co najviac vozidiel z centier, z ciest, ktore nevyhovuju dnesnej zatazi a su preto BEZPLATNOU NUTNOSTOU a POVINNOSTOU…

v Budapesti stale plati, ze su bezplatne uplne vsetky mosty cez Dunaj, aj tie dialnicne obidva…ty by si po dobudovani D4 spoplatnil 3 mosty z 5, momentalne 2 zo 4 v BA…
pisal som, ze ja osobne by som bol za spoplatnenie D4 regionalnou znamkou po 2-3 rokoch po spusteni za taky smiesny peniaz, za aky je spoplatnenych 300 km v okoli BP…a v celom madarsku plati, ze nie je spoplatnena ziadna cesta, ktora prechadza mestom ako je to v BA, BB, KE

pre vozidla nad 3,5 t som za spoplatnenie vsetkych ciest bez vynimky…

Do 3,5 t: suhlasim s nespoplatnenym stavom stvorprudoviek v meste (BA, BB, KE…), ktore sluzia v prvom rade na to, ze dostanu velku cast vozidiel z centier miest z ciest, ktore nevyhovuju dnesnej zatazi a kvoli ludom som rad, ze takto to bude aj v buducnosti, aj ked tu budeme pisat v 2020, aj neskor a nezmenis to, aj keby si siel na Pristavny most s transparentom, ze chces tieto stvorprudovky spoplatnit…
kvoli situacii na SK stale vyhrava zdravy rozum a spoplatnenie tychto ciest ostava aj do buducna len ako zbozne prianie ludi mimo tychto miest, ktori im zrejme zavidia tu beznu bezplatnu vec, ktoru ma take mesto mat…

devil sorry, ale toto len potvrdzuje, ze sa pleties aj do debat, do ktorych sa nerozumies alebo nemas dostatocne vedomosti a potom si vymyslas stavy, ake nie su, len aby si silou mocou prekrutil pravdu :wink:

neuviedol si ziadne argumenty len opakovane vylevy. mna chapem ze ako obchodny cestujuci chces mat zadara cesty ale nemal by si to prezentovat ako celospolocensky zaujem. k faktom len tolko ze lokalke do budapesti su nespoplatnene mosty na milu jarmilu ked su spoplatnene vjazdy do BP. vjazdy do BP plnia cca tu funkciu ako velka cast BA obchvatu. a pre tych co chcu obist BP vacinou tiez lebo ostatne dialnice su tiez spoplatnene. dokonca podla tej mapy ani cela M0 nie uplne cela bezplatna.

npr. dialo by sa to ze by si viac obyvatelov BA kupilo znamku co by bola neuveritelna zataz pre tu hladovu dolinu…IAD v BA stupa a okrem gagarinovej ktoru odhaci R7 ziadne dialnice zadarmo nic nepomozu. pomoze jedine rozvoj HD. ale na to treba volu a koncepciu a v jej neexistencii je BA naozaj uplny unikat.

Je sice pravdou ze viacej ludi by si znamku kupilo, ale zase by aj viacej ludi zacalo vyuzivat mestske komunikacie, co by velmi zhorsilo situcaciu v doprave. BA je totizto velmi krehka co sa tyka dopravy a aj najmensie zle rozhodnutie jej dokaze velmi ublizit

Proste, blavacke socialisticke deticky, kazu o kapitalizme a “volia modrych”, ale len takych, ktori im slubuju veci zadarmo (ako aktualne Freso D4/R7). Jednoznacne by mali byt spoplatnene useky D/RC vsade, a tam, kde boli extra drahe (tunely/mosty), by sa malo este doplacat za prejazd. Inak tento narod, nauceny, ze vsetko je zadarmo (alebo za politicky hlas), nikdy nezacne robit veci normalne, a tunelarski snilkovia budu dalej vytvarat trojnasobne kocurkova (typu: 1. vsetky EU fondy nasmerujeme na predrazene tunely do Ziliny, 2. v Blave vymyslime predrazene PPP lebo z eurofondov nemame na stavbu). No ale, ked sme sa teraz uz dopracovali aj k gratis zelezniciam, tak grecka cesta je pevne nastupena.

Som zvedavy ako by si sa ty tvaril keby vam spoplatnia prietah kosic. Proste uloha vnutorneho obchvstu je dostat nan co najviac aut a ked sa ti to zda zbytocne, asi si v BA nikdy nebol. Ale to sa tebe vysvetlit neda.

myslis tie 50ky, 60ky, 70ky a 90ky, pravidelne sa striedajuce? S MHD, urovnovymi priechodmi pre chodcov a x semaformi? :smiley: :smiley:
Si niekedy v KE bol?

pseudorýchlostná cesta cez KE nemá alternatívne trasy a bola postavená neskôr, ako rôzne firmy a mestské časti okolo nej (napr. sídlisko Nad Jazerom 25000 obyvateľov)

Nebol som v KE, ale viem, ze v KE doprava funguje omnoho lepsie ako v BA. MHD je tskisto aj na vnutornom BA okruhu

Jo, hlavna prestupova zastavka je na pristavnom a na kazdom konci je priechod pre chodcov, preto sa tam vzdy vytvaraju kolony :mrgreen:

keby bol prietah KE taka dialnica ako v BA tak by mala byt spoplatnena. ale kedze nie je tak je to bezpredmetne. a “velky” R2-R4-D1 obchvat KE bude akisto spoplatneny.

nejak si odbočil od témy spoplatenia… V prípade spoplatenia vnútorného KE obchvatu by celé mestské časti zostali odrezané od bezplatného prístupu do mesta. V BA je to iné - máš Apollo, SNP, Prievozskú…

V Bratislave je oveľa hustejsia premávka ako v Košiciach a Prievozská, most Snp či ďalšie komunikácie sú aj tak zaťažené na hranici únosnosti. Cesty v Bratislave denne používajú a ničia tisíce vodičov ktorí v Bratislave žijú ale majú trvalé bydlisko napríklad a vlastne väčšinou na východe takže neprispievajú ani centom na miestne komunikácie ktoré denne ničia. Takisto denne dochádzajú ďalšie tisíce áut ktoré používajú mestské komunikácie. To ale musí Bratislava zniesť.. aj požiadavky týchto ľudí na spoplatnenie vnutromestskych diaľnic pre Bratislavčanov.