Ruská ropa a problém závislosti SR od nej...

dialnice.info/viewtopic.php?t=1582

Odkaz z Ruska: Gratulujeme Slovensku a jeho hokejistom k finálovému vítazstvu nad naším tímom na MS v hokeji 2002 v Goteborgu /stop/ Ropa /stop/ zemny plyn /stop/ …no ale dosť bolo srandy…
Ach, ach, Rusi… maju nás v hrsti… Mali by sme sa čím skôr napojiť na ropu z Nórskeho pobrežia, aby sme neboli zavislí len od Rusov. Takto je to veľký risk… Treba to poistiť, môže sa čokoľvek stať, a mohol by z toho byť sakramentský problém. Tento stav je časovaná bomba… Česi to vyriešili pred pár rokmi (berú ropu aj od Nórov novým ropovodom) a majú pokoj…

SR nemá svoje zdroje nerastných surovín … vždy tu bude závislosť od niekoho. Treba sa prispôsobiť. :sunglasses:

SR je zavisla od ropy, to je fakt, s ktorým SR nespravi nic - zazrak ze by ste mali velke naleziska ropy.

A sami ani nemate sancu to zmenit. Musite sa viac zapajat do diskusi s Norskom alebo s arabskymi statmi, ale aj to je pre samotnu SR tazke - ako presvedcite susedne staty?

Zaver: Je nutne aby ste s Ruskou federaciou mali dobre vztahy. Napriklad pri vystavbe metra treba sa snazit nejako zohladnit aj ruske stroje - nemusite ich nakoniec kupit.

Pri armade treba smerovat k Rusku. Deblokacie nie je ta prava sanca - lebo to vam Rusko len splaca dlh.

Ja este poviem takto. Rusko ma ropy dost. Dokonca ma ropy velmi vela, ale nema transportne kapacity. Teraz sa to zmeni. Stavaju sa vetvy v smere na Nemecko a dalej do zapadnej EU, ale aj v smere na Cinu.

Problemom teraz je to, ze Rusko podpisalo zmluvy s Nemeckom a tie chce plnit a vy - SR nie ste priorita, aj ked mate zmluvu, tak si nepomozete - Nemecko, Francuzsko vas budu v EU ignorovat a ine rafinerie nez Slovnaft takyto problem nemaju.

Okrem toho - SR ma velmi velke problemy s rezervnymi nadrzami, mate ropu na nejakych 40-50 dni, ale EU ma pravidlo, ze treba aspon na 90 dni. :wink:

Ak to zoberieme z pohladu Slovnaftu, tak znacna cast z tychto zasob su uz hotove produkty, cize surovej ropy je este na menej dni.

A to staci investovat len 3 mld. SKK a bolo by po probleme. Ale caka sa na Transpetrol - aj to je zaujimava kauza. :wink:

Vie niekto aktuálny zoznam 10 najväčších vývozcov ropy na svete a podobne 10 najväčších vývozcov plynu na svete :question:

Pýtam sa preto, lebo v poslednom období čítam o tom, že 4. najväčší vývozca ropy na svete je: Venezuela, Irán alebo Nigéria. :unamused:

No o tom nic blizsie neviem, ale napriklad SPP je vraj druhy najvacsi prepravca zemneho plynu na svete ( alebo v Europe???) po Gazprome

momentalne rusko prvy krat v novodobej historii je na cele ako producent ropy.

t.j. prvy krat niekto predbehli saudsku arabiu.

v produkcii plynu su rusi dlhodobo jednicka.

Tak som nieco vystrachal…ale su to udaje z roku 2004 :blush: na infoplease.com/ipa/A0922041.html su nejake info

Podla mna ziadna diverzifikacia zdrojov na Rusku nam nepomoze a nic nevyriesi, ked sa Rusko zasekne, ziadna dalsia krajina nebude mat dost kapacit aby vykryla chybajuce kapacity, ktore Rusko dava zapadnej europe. takze aj tak by nam ostali pre plac. No a co sa tyka diverzifikacie v CR, tak myslim ze ropovod z Ingolstadtu bol skor politickym gestom, pochybujem ze je vyznamny pre produkciu paliv a derivatov ropy pre CR z dovodu, ze ruska ropa ci chceme alebo nie je lacnejsia a dnes aj rafinerie koli maximalizacii ziskov nebudu kupovat drahsiu Norsku ropu z nejakych “politickych” dovodov. Biznis nepusti. A okrem toho, my sme asi jedna z najposlednejsich krajin sveta, ktore by sa mali Ruskej federacie bat :sunglasses:

Rusko, Grécko a Bulharsko postavia nový ropovod

sme.sk/clanok.asp?cl=2879586

Atény 4. septembra (TASR) - Lídri Ruska, Grécka a Bulharska sa dnes dohodli, že budú podporovať výstavbu dlho odkladaného ropovodu, ktorý má spojiť Čierne more s Egejským morom. Medzivládnu dohodu chcú podpísať do konca roka.

“Sen, ktorý sa začal pred 13 rokmi, sa stáva skutočnosťou,” povedal grécky premiér Kostas Karamanlis po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a bulharským prezidentom Georgim Parvanovom v Aténach.

“Rusko je jedným z najväčších energetických producentov na svete a Grécko a Bulharsko sú jeho blízki spojenci… Dnešná spoločná dohoda má dlhodobé dôsledky,” uviedol Putin.

Projekt, v rámci ktorého budú ruská ropu dovážať po mori do bulharského Burgasu a následne ropovodom do gréckeho Alexandrupolisu, narazil opakovane na problémy. Odkladali ho pre politické váhanie, spory okolo financovania či konkurenčné návrhy.

Hlavným kameňom úrazu bolo tvrdenie ruskej strany, že projekt nie je ekonomicky uskutočniteľný. Odborníci sa však dnes domnievajú, že vzhľadom na nárast cien ropy by sa mohol projekt predsa len stať realitou a znížiť ceny ruskej ropy dovážanej do regiónu Stredozemného mora.

Ropovod Burgas-Alexandrupolis, ktorého výstavba má stáť okolo 900 miliónov eur, by mal znížiť náklady a čas prevozu ruskej ropy z oblasti Kaspického mora do Európy a USA. V súčasnosti ju prevážajú tisíce tankerov cez Bosporský prieliv, kde čoraz rušnejšia doprava zvyšovala ohrozenie životného prostredia. Ropovod by mal mať 280 kilometrov a kapacitu okolo 35 milión ton ropy ročne.

Copyright © TASR 2006, [4. 9. 2006 18:13:00]

Od ruskej ropy je závislá takmer celá Európa, dokonca už aj nórske a britské firmy vedia, že v Severnom mori je stále menej surovín a aktívne investujú v Rusku. Závislosť sa tak stupňuje.

Čo je horšie, závislosť sa stupňuje aj v plyne. Aj keď tu je druhá možnosť a to Turkménsko, od ktorého nakupuje plyn aj ruský Gazprom, ale iný plynovod vedie až na Ukrajinu. Len zase cez politicky nestabilnú oblasť.

EÚ je po tejto stránke na tom zle … ale takmer vždy aj bola. Rusko si ale uvedomuje, že je závislé na odbere v EÚ a tak buduje nové ropovody a plynovody do stále rastúcej Číny.

A preto budujeme (celý vyspelý svet) veľké zásobníky. V SR tie na plyn sú na Záhorí pod zemou a tie na ropu chýbajú stále, lebo vláde chýba 5 mld. SKK na ich postavenie a naplnenie.

V Číne zásobníky sú postavené, na 4 mesiace spotreby za r. 2005, ale naplnené sú len na 1/10 kapacít pre armádne účely, lebo niet peňazí na tak veľký nákup ropy.