No ty kokso. Aktualne ma podla mapy stupanie z Jablonova po tu ostru zakrutu nad tunelom priemer 5,7% a je to celkom vyzivne pre nakladiaky hlavne teda dole. A navrhovana RC ma mat 6%
Jarino, vďaka za mapy aj s výškovým profilom. Uvidíme, ako do dopadne, každopádne tie estakády sú brutál vysoké.
.. a na oboch koncoch potom naplanovat zachytne zony, pre kamiony, ktore to dolu kopcom neubrzdia, alebo pri necakanom snehu/namraze to daju “na sanky” ..
zdravim, podla clankov je najvacsi problem pri budovani tunela nepredvidavost pri stavbe v dosledku krasoveho masivu, to jest ze dany kopec je ako emental a nikto nevie ci nenarazia na nejaku jaskynu atd., plus problem s vodou a tak dalej. Ale teraz by ma zaujimalo, preco nemozu razit respektive rozsirit ZELEZNICNY tunel a vyuzit ho aj pre automobilovu dopravu, vsak tam musia vediet aka je geologia v danej trase plus by sa zaroven aj zmodernizoval dany zeleznicny tunel co by malo za nasledok lepsie cisla pre UHP. A tiez nerozumiem ked sa im podaril prerazit zeleznicny tunel pre X rokmi tak v com je teraz problem pri ovela modernejsich sposoboch a strojoch.
Myslíš, že keď stavali železničný tunel po druhej svetovej vojne, že niekto riešil ekologické dopady stavby tak ako dnes?
Zvlášť keď vtedy ešte ani nevedeli, že to rúbu cez budúci národný park, ktorý vznikol v roku 2002.
Takže stačia dve skratky (NP a UNESCO) na to, aby bol problém, ktorý ani modernejšie spôsoby a stroje nemusia vyriešiť.
Problém nespôsobujú dve skratky, ale to, že existuje spoločenský konsenzus, že unikátne krasové územie má vyššiu hodnotu, ako diaľnica a na ňu naviazané pozitíva (mínus jej cena). Spoločenské zriadenie v päťdesiatych rokoch bolo naskrz zvrhlé, takže sa na také veci nedbalo, ale v tomto smere sme už dnes našťastie omnoho ďalej. Taktiež dúfam, že z rovnakého dôvodu sa nikdy nepostaví R1 medzi BB a RK.
Samozrejme, to nevylučuje, že sa popod Sorošku tunel postaviť dá aj bez toho, aby pritom vznikli významné škody.
potom je zvrhlost postavit tunel visnove kde vyteka prud vody a to iste sa crta pri korbelke. take obrovske mnozstvo uz nie je hodnota len preto ze tam nie je krasova oblast ?? banska cinnost je v zasade tazky zasah do prirody a europa dovaza suroviny pochadzajuce z banskej cinnosti z celeho sveta, a tie suroviny sa casto tazia totalne deskruktivnym sposobom. ale pri tomto europa nejak mlci, ani stopka importu ani sankcie…
Už tu pletieš piate cez deviate, devil.
Ani Višňové, ani Korbeľka sa nevŕtajú v národnom parku.
Korbeľka navyše absolvuje malú vodnú EIA ešte pred DSP a pred vyhlásením VO, na rozdiel od Sorošky.
ved pisem ze tam vyteka mnozstvo vody ktora len tak odtecie. takze ked toto nie je v narodnom parku tak je v to poriadku ??? podla mna nie.
mala vodna EIA je velmi vagne formulovana.
Korbeľka náhodou nie je naprojektovaná tak, aby bola nad hladinou podzemnej vody?
To nikto netvrdí. Len zase zabúdame, že aj Višňové vzniklo a odtieklo vodu v trochu inej dobe, keď sa este EIA moc neriešila. Resp. vágnejšie ako dnes. Ani sa nechce veriť, že je to už 20 rokov.
A Korbeľka ešte nič neodvodnila, pokiaľ viem.
a niekomu sa moze zdat nespravodlive ze pred 20 rokmi prechadzali veci ktore by dnes mali prinajmensom problem.
To síce môže, ale to je tak všetko. Na Slovensku je retroaktivita zakázaná.
Na opačnej strane je zločin nechať tiecť 200 l/s pitnej vody do potoka, keď sa dostávame do bodu, že krajina bude mať vážne problémy s vodou.
V podstate je.
Železničný tunel je nad hladinou podzemnej vody.
K rozšíreniu tunela a pod. Znamenalo by to začať s projektovaním od začiatku. Posunutie výstavby o 10-15 rokov. Čo možno aj tak nakoniec bude.
hadzat sa o zem kvoli tomu co bolo a co je teraz je nezmysel, pred 20 rokmi si mohol stavat dom z coho si chcel a kurit cim si chcel, teraz musis kolaudovat pasivny dom + mas x obmedzeni materialov ktore sa uz nemozu pouzivat a tak to proste je
Celkom slušná dráma https://infrastruktura.sk/t/zbytocne-to-chcu-vrtat-na-konci-tunela-soroska-je-len-velmi/23676/1, aspoň podľa miestnych. Rovnaký problém poznajú Donovaly, Biela hora, Kramáre… Keby takto zmýšľali v Rakúsku, Taliansku, Švarčiarsku… tak by by dnes boli (prevŕtaný skrz na skrz) ![]()
Keby sa ľudia vždy riadili skrz CBA, tak ešte stále žijeme v jaskyniach. Lebo kde nič nie je, tam sa neoplatí nič robiť a kde sa neoplatí nič robiť, tam nič nie je.
problém je, že ono sa to o tých 10-15 rokov posunie, ale bez zmeny projektu. a potom, keď to príde na rad, prídu na to, že niekde je proste chyba a až následne to začnú preprojektovávať, čo bude ďalších 5-10 rokov. niečo ako TU - HU.
Ak by niekoho zaujimali info z podr. geol. prieskumu tunela Soroska, je tu clanok, ktory som publikoval.
Je tam skoro vsetko podstatne a mozem kludne povedat, ze takto detailne aj co sa tyka rozsahu prac, este nikdy na Slovensku nebol robeny geol. prieskum pre tunel!