Podniky očakávajú spomalenie stavebnej aktivity
V najbližších troch mesiacoch by sa podľa slovenských stavebných firiem mali zvýšiť ceny stavebnej produkcie
BRATISLAVA 20. júla (SITA) - Stavebná aktivita by sa podľa očakávaní slovenských stavebných podnikov mala v najbližších troch mesiacoch spomaliť. Ako ďalej vyplýva z výsledkov júnového konjunkturálneho prieskumu, ktorý vykonal Štatistický úrad (ŠÚ) SR, konjunkturálne saldo kleslo o tri body na 24 bodov. Nižšiu intenzitu stavebnej aktivity predpokladá 6 % podnikov, so stabilizáciou na súčasnej úrovni počíta 33 % podnikov a zvýšenie stavebnej aktivity očakáva 61 % firiem.
Hodnotenie trendu stavebnej aktivity za posledné tri mesiace sa pritom v júni oproti máju zlepšilo, keď konjunkturálne saldo vzrástlo o päť percentuálnych bodov. Rast stavebnej aktivity zaznamenalo zhruba 58 % podnikov, 38 % respondentov hodnotilo svoju aktivitu rovnako ako v minulom období a pokles evidovali 4 % podnikov. Stavebná aktivita vzrástla najviac vo firmách, ktoré realizujú inžinierske stavby, opravy a údržbu, a to vo všetkých veľkostných kategóriách.
Mierne zlepšenie vyslovili podľa ŠÚ SR respondenti pri hodnotení súčasnej úrovne dopytu po stavebnej produkcii. Júnové hodnotenie sa v porovnaní s májovým zvýšilo o jeden bod na mínus 24 bodov. Takmer 70 % podnikov považovalo úroveň dopytu za dostatočnú, 4 % firiem za viac ako dostatočnú a 27 % za nedostatočnú. Medzi najvýznamnejšie faktory obmedzujúce v súčasnosti rast stavebnej produkcie zaradilo 27 % respondentov nedostatočný dopyt po stavebnej produkcii, 22 % firiem finančné obmedzenia a 14 % podnikov poveternostné podmienky. Ako ďalšie nepriaznivé faktory uviedli oslovené firmy konkurenciu vo vlastnom sektore, platobnú nedisciplinovanosť odberateľov, nedostatok kvalifikovaných zamestnancov, nízke ceny prác či zvyšovanie cien pohonných látok. Bariéry rastu pritom nepociťuje necelá tretina podnikov a to najmä firmy s počtom zamestnancov nad 500 osôb.
Konjunkturálne saldo očakávaných cien stavebnej produkcie v nasledujúcich troch mesiacoch vzrástlo o štyri body na 32 bodov. So zvýšením cien počíta 36 % respondentov, o zmenách cien neuvažuje 62 % podnikov a len 1 % opýtaných očakáva znižovanie cien. V najbližších troch mesiacoch by sa mal aj naďalej zvyšovať počet zamestnancov v stavebníctve. Zvýšenie očakáva 35 % firiem vo všetkých veľkostných kategóriách, najmä podniky vykonávajúce inžinierske stavby. So stabilizáciou zamestnanosti počíta 57 % podnikov.
Hodnotenie ekonomickej situácie podnikov sa v júni oproti máju zlepšilo o šesť bodov na 13 bodov. Podľa ŠÚ SR hodnotilo ekonomickú situáciu ako lepšiu 36 % podnikov, 58 % respondentov nezaznamenalo zmeny vo vývoji a 6 % firiem hodnotilo svoju situáciu ako horšiu. Na základe objednávok majú firmy zabezpečenú prácu v priemere na sedem mesiacov. Najvyššiu zásobu práce majú podniky s počtom zamestnancov 500 a viac a to na 8,3 mesiaca a podniky realizujúce inžinierske stavby majú zásobu práce na 8,8 mesiaca.
Copyright © SITA 2005, 20. 7. 2005 14:06:00