Planuje sa najvyssia budova sveta - Freedom Tower - v New Yorku. Bude vysoka 541 m, dnes najvyssia budova sveta sa nachadza v state Malajzia a vola sa Petronas Tower a meria 452 m. Viac info
Najvyššia budova sveta sa stavia v Dubai, má mať 200 poschodí + vysielač a dnes stojí cca. 65 poschodí, dostavaná má byť v r. 2008, sprevádzkovaná v r. 2009 a úplne dokončená a zaplnená v r. 2010.
Aby si rozumel, existuje dlhymi ocelovymi lanami ukotvena vysielacia veza niekde v USA, ktora je vyssia. Ale CN Tower na rozdiel od nej stoji samostatne, je samonosna.
Ale aj tu vezu niekto postavil, takze je to vlastne stavba, nie nejaky utvar A CN Tower je podla nazvu aj funkcie tiez AJ veza, ved uplne hore v tej spici nie su ziadne byty ani kancelarie
Prave preto sa vytvaraju vsetky tie kategorie roznych stavieb, budov, obytnych budov, technologickych stavieb, blabla bla a tak dalej, aby sa dali porovnanat “stavby” rovnakeho typu. Ved pri sutazi o to, byt najvyssi, ide o vela. Ale to sme uz odbocili.
“Luxusné apartmány na najvyšších poschodiach si hodlá dlhodobo prenajať rodina Habsburgovcov, keďže odtiaľ bude výhľad na veľkú časť ich bývalého cisárstva, prezrádza kechnecký richtár, ktorý sa tiež chystá presťahovať do KEC svoj úrad.”
Aby to bylo uvěřitelné, muselo by jít o budovu někde v centru velkoměsta a ne v průmyslové zóně, kde je daleko levnější postavit 10 šestipatrových administrativních budov než jednu šedesátipatrovou.
Tak s týmto sa z hľadiska stavebno-ekonomického nezhodnem.
Čím vyššie, tým drahšie - ale aj po dostavbe a následnom odpredaji - na tomto princípe sa stavajú luxusné hotely kdekoľvek na svete na plážach.
Pri jednej budove je potrebných oveľa menej povolení a byrokratických krokov.
Problémom môže byť vstupný kapitál - je ťažšie stavať vysokú budovu, lebo si to vyžaduje oveľa náročnejšie technologické postupy ako pri nižších budovách, ale na druhú stranu - pri stavbe niekde v centre veľkého mesta je tiež potrebné najprv napríklad kúpiť pozemok a to môže ísť (a aj často ide) do stoviek mil. SKK.