Motoristi musia rátať so zápchami na európskych diaľniciach

hnonline.sk/1-10023660-16566 … _detail-40

Dovolenkári-motoristi musia rátať so zápchami na európskych diaľniciach

Každoročne totiž na prelome júla a augusta vyrážajú k moru desaťtisíce turistov. Autá sa na mnohých úsekoch pohybujú doslova krokom. K dobrej cestovateľskej nálade neprispejú ani vysoké teploty, ktoré sužujú celú Európu. Súčasné 35-stupňové teploty by sa podľa predpovedí mali udržať do soboty.

Dovolenkári-motoristi musia počas tohto víkendu, ktorý patrí k vrcholom dovolenkovej sezóny, rátať na väčšine hlavných európskych dopravných ťahov s dopravnými zápchami.

Každoročne totiž na prelome júla a augusta vyrážajú k moru desaťtisíce turistov. Autá sa na mnohých úsekoch pohybujú doslova krokom. K dobrej cestovateľskej nálade neprispejú ani vysoké teploty, ktoré sužujú celú Európu. Súčasné 35-stupňové teploty by sa podľa predpovedí mali udržať do soboty. V nedeľu by malo postupne od západu Európy nastať čiastočné ochladenie. Parížania sa majú v nedeľu dočkať 22 stupňov Celzia, v Nice vystúpi ortuť na 31 stupňov. Približne rovnaké teploty môžu občania očakávať v takmer celom Taliansku a na severe Chorvátska. V posledný deň týždňa dosiahnu teploty na východe Rakúska 29 stupňov, v alpských oblastiach dokonca iba 24. Rovnakým teplotám by sa mali tešiť aj Nemci na juhu a v strede krajiny.

Psychologička linky Nezábudka Marta Aibeková radí nejazdiť cez najväčšie horúčavy. “Cestu si treba naplánovať. Ak nemusíte, necestujte. Ak ste dobrý šofér, cestujte radšej v noci. Vtedy deti prespia a nikto vás nebude znervózňovať. Deti tiež bývajú cez deň často smädné a budete sa im musieť venovať,” zdôrazňuje.

Podľa Aibekovej sa hlavne treba vždy naladiť pozitívne. “Neustále si treba opakovať, že už zajtra budete pri vode. Púšťajte si hudbu, ktorú máte radi, komunikujte so spolucestujúcimi,” radí. Na odpočívadlách by sa mali ľudia rozhýbať, vtedy príde vhod napríklad lopta. “Keď cítite napätie, dostaňte ho von primeraným spôsobom, určite však nekričte na spolucestujúcich,” dodáva psychologička.

Dlhé kolóny na cestách v tomto období bývajú takmer každý rok. V minulom roku napríklad pred Tauernským tunelom v Rakúsku vodiči čakali šesť hodín a rad vozidiel tu dosahoval viac ako 24 kilometrov. Dlhé rady motoristov hlásili aj spred Brennerského tunela, či z diaľnic A12 a A13. Na autostráde A8 v Bavorsku došlo k totálnemu pozastaveniu premávky na 18 kilometrov dlhom úseku.

Zápcham sa vodiči nevyhnú ani na chorvátskych diaľniciach. Združenie francúzskych automobilistov zaznamenáva každoročne na prelome mesiacov dopravnú zápchu na viac ako 500 kilometroch. Najviac postihnuté bývajú cestné komunikácie na juhu krajiny. S rovnakými problémami zápasí aj susedné Švajčiarsko, kde sa desaťtisíce ľudí hrnú na dovolenku a ďalší sa zasa vracajú. Pri hustej premávke často dochádza k vážnym dopravným nehodám aj s následkami smrti.
“Zápchu treba pretrpieť, rozprávať sa na rôzne témy a nezameriavať sa na pomalosť premávky a okolitých vodičov,” podotýka Aibeková. Spoločenské hry psychológ do auta neodporúča, ovocie a knihu áno.

Bratislava 29. júla (TASR), spravy.HNonline.sk 29. 7. 2005 15:45