Pohovor vodiča s policajtom sa bude natáčať na kameru, polícia chce takto bojovať proti korupcii.
[size=150]Kto nezaplatí, skončí bez vodičáka[/size]
Autor(i): Annamária Dömeová
[00:00, 2. 4. 2008, čítané 2109x, počet diskusných príspevkov 7, HN.HNONLINE.SK]
Zmeny na cestách. Polícia chystá pre vodičov sériu noviniek. Okrem alkoholu bude testovať aj drogy, pokutu bude musieť vodič zaplatiť na mieste - aj kartou, cestných pirátov budú monitorovať špeciálne radary.
Testy na drogy, platenie pokút bankomatovou kartou, zadržanie vodičáka za nezaplatenú pokutu, rozhovor vodiča s policajtom pred kamerou. To všetko by sa už tento rok malo objaviť na našich cestách. Polícia už vypísala tender na nákup špeciálnych testerov, podľa ktorých sa prítomnosť drog v organizme dá zistiť priamo na mieste - zo slín. Dnes totiž policajt môže kontrolovať u vodiča len alkohol. Ak sa javí, že je pod vplyvom omamných látok, musí ho polícia vyzvať na podrobnejšie lekárske vyšetrenie. Vďaka drogovým testerom sa českej polícii už podarilo zachytiť viacero vodičov pod vplyvom narkotík. “Podľa výskumov je v Európe najväčší problém alkohol, na druhom mieste sú lieky - sedatíva a až potom podľa počtu dopravných nehôd je to prítomnosť týchto látok,” hovorí riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica.
S pocitom pretekára
Drogy sú podľa neho jednoznačne problémom, i keď ich vplyv na vodiča je rozdielny. Jedna skupina pôsobí utlmujúco a spomaľuje reakcie. V druhej skupine sú stimulujúce látky ako pervitín alebo kokaín, ktoré síce zrýchľujú reakcie, ale negatívne ovplyvňujú rozhodovanie. “Odhad je prehnane optimistický. Človek si myslí, že je pretekár, a pritom na to nemá.” Halucinogény zasa spôsobujú poruchy vnímania. “Môžu vidieť auto, ktoré tam nie je, a naopak, nevidieť to, ktoré tam je, a takto dochádza k nehodám,” varuje Okruhlica. Návrh cestného zákona, ktorý by už čoskoro mala prerokovať vláda, ráta aj so zmenou spôsobu platby pokút. Rieši roky trvajúci problém polície s nezaplatenými pokutami. Navrhuje totiž, aby policajt mohol vodičovi, ktorý nemá hotovosť na zaplatenie peňažnej sankcie, zadržať vodičský preukaz. Získať by ho mal až po zdokladovaní zaplatenia pokuty.
Tento rok by do štátneho rozpočtu najmä z peňaženiek nedisciplinovaných vodičov malo pribudnúť 612 miliónov korún. Pokuty však dosahujú hodnotu niekoľkých tisícok korún a priemerný Slovák podľa nedávneho prieskumu GfK Slovakia nenosí pri sebe viac ako päťstokorunáčku. Polícia pripravuje aj možnosť platiť za dopravné priestupky priamo - kartou. “Technicky je to možné už zajtra, nie je problém, aby sme do auta nahodili terminály, máme vyriešený aj prenos dát, aj vytlačenie potvrdenky,” vysvetľuje policajný viceprezident Stanislav Jankovič. V tejto súvislosti už rozbehli aj počiatočné rokovania s bankami. “Každá banka si z tej platby účtuje určitú sumu, a to musíme doriešiť. Na účte by tak totiž napokon neskončila plná suma pokuty,” obáva sa Jankovič. Banky upozorňujú, že informácie aj o potenciálnych klientoch spadajú do sféry bankového tajomstva. “Sme otvorení takejto možnosti spolupráce,” avizuje napríklad hovorca Tatra banky Boris Gandel.
Bič na cestných pirátov
Riešenie pokút medzi vodičmi a policajtmi by navyše malo prebiehať pred špeciálnymi kamerami umiestnenými na služobných autách. Takýmto spôsobom chce polícia bojovať proti korupcii. Ďalšou novinkou by mali byť úsekové merania rýchlosti. Jedno takéto zariadenie by malo už čoskoro naostro fungovať na začiatku a na konci tunela Sitina. “Vďaka nemu jednoznačne vieme vypočítať priemernú rýchlosť a zistíme, či ste v nejakom úseku išli rýchlejšie, ako je maximálna povolená rýchlosť,” vysvetľuje Jankovič.