Europa - Svajciarsko - Switzerland

A znovu Europa. Stat, ktory je znamy ako neutralny, krajina, kde cas je dolezity. Okrem toho zivotne prostredie, high-tech v celej krajine, nizka nezamestnanost, krajina si zachovala svoju neutralitu aj pocas II. sv. vojny. Stat, kde je krasna priroda a premysleny system dopravy. Ten aj musi byt, pretoze je to stat so strategickou polohou. Je to krajina turistickeho ruchu, narocnych stavbenych podmienok pri dopravnych stavbach atd. Svajciarsko. Ak si dobre pamatam, tak jeden Vas vyznamny politik chcel z Vasej krajiny vybudovat II. Svajciarsko. Podarilo sa mu to?

Ponukam viac links. :arrow_right:

Ministerstvo pre cesty/dopravu - astra.admin.ch/

Dalsia dobra linka len o dialniciach/cestach tejto krajiny - autobahnen.ch/

Ja len dodám, že Švajčiarsko, napriek slušnej hustote diaľničnej siete ju neustále buduje.

Ne tejto linke:http://www.astra.admin.ch/media/portraet/zahlen_d.pdf je mapa súčasného stavu, plánovania výstavby, ako aj konečného stavu diaľníc vo Švajčiarsku.

Branco,

vies (urcite vies :laughing: ), Svajciarsko je krajina, ktora ma velmi dobre prepracovany system zeleznicnej dopravy a kombinovany s dialnicami. Kamiony sa prevazaju na vlakoch - je tu velmi dobry system nakladania a vykladania kamionov atd. a potom su dialnice menej poskodene a priroda je chranena, lebo vlaky su na velmi vysokej urovni a kamiony nemusia prekonavat narocne horske useky.

Svajciarsko este stale vylepsuje aj dialnice, aj tunely, aj zeleznice a aj cesty. Je dost vela ciest, ktore su vlastne stale 3-pruhove, vzdy v rozlozeni 2+1 alebo 1+2 pruhy a potom na rovnych usekoch je to velmi siroka cesta na 1+1 pruh, kde sa daju bez problemov 2 osobne auta a kamion. :wink:

Švajčiari majú jednu z najlepších diaľničných a želeyničných sietí. V posledných rokoch sa kladie dôraz práve na rozvoj železnice. Sorry, že som trochu mimo témy diaľnice. ale ohľadom Švajčiarska si tento projekt zaslúži pozornosť.

:slight_smile: Stavajú najdlhší železničný tunel na svete - po dokončení bude s dĺžkou 57 km najdlhším železničným tunelom na svete, predbehne aj momentálne najdlhší Seikan v Japonsku.

Je to už tretí tunel pod masívom St.Gotthard - existujú už železničný a diaľničný, po dokončení, ktoré je naplánované na rok 2015 tam budú vlaky premávať rýchlosťou až 250 km/h.

Tunel St. Gotthard je súčasťou 153,5 km dlhého úseku mostov, tunelov a estakád cez Alpy:
http://www.alptransit.ch/upload/galerie/big/schnellstestrecke_g.gif

V marci totho roku bolo prerazených 59,3 % dĺžky tunela:
http://www.alptransit.ch/pages/img/gesamtuebers_gotth_gross_e.gif

Rozsiahly informačný materiáol je na stránke http://www.alptransit.ch

Novootvorené úseky v tomto roku sú na linke: :arrow_right: http://www.astra.admin.ch/html/de/news/index.php?aktion=singleview&id=632

Prehľad najvyšších povolených rychlostí na švajčiarskych diaľniciach:

saratlassuisse.free.fr/voir/view … te-vit.png

Takmer všade 120 kmh!

Fotogaléria z nových diaľničných úsekov A9 Aigle - Sion-Est :arrow_right:

http://www.roadpics.net/Serie32/

Sú to vynikajúce zábery. Pozrite si napr.:

Deliace pásy :arrow_right:
http://www.roadpics.net/Serie32/DSCF0065.JPG

Pekná kombinácie tunel-most :arrow_right:
http://www.roadpics.net/Serie32/DSCF0256.JPG

Alebo zaujímavé oporné múry pri diaľnici :arrow_right:
http://www.roadpics.net/Serie32/DSCF0181.JPG

To nie su klasicke deliace pasy, to je evidentne dialnicny most cez rieku podla tej dopravnej znacky, je to elegantne, ale je to tam len preto, ze to je most. :sunglasses:

Neviem, kde vidíš, že je tam dopravná značna, označujúca most. Ale asi máš pravdu, je to na krátkom úseku a pred aj za sú klasické zvodidlá. Každopádne tvar pravdepodobne mostu, je skutočne originálny.

Je to urcite most. Ta cedula napravo na ceste sice nemusi byt klasicka dopravna znacka, ale nejake premostenie (rieky Rhone?) oznacuje. Kazdopadne na “deliacich pasoch” aj na vozovke vidno dilatacne spoje, cize jasny most.

Je to Rhone, dobre oci mas, ja som to nemohol hned precitat. :smiley:

Švajčiarsko má jednu zásadnú výhodu a tou je fakt, že tranzitná kamiónová doprava bola postupne presunutá na železnice.

Inak má Švajčiarsko stále rezervy, čo sa týka diaľničnej siete v rámci krajiny. Najväčší deficit je v starých a nevyhovujúcich diaľničných, ale aj cestných tuneloch a ešte chýbajú aj nové úseky, hlavne cez Alpy, kde je však problém hlavne ekologicko-finančný, podobne ako v Rakúsku sa stavia pomalšie, pretože sú veľmi dlhé prípravné práce, následná výstavba prebieha relatívne rýchlo.

Narozdiel od napríklad Talianska však Švajčiarsko nemá problém svoje dopravné stavby priebežne financovať.

Stavebníctvo:

Sektor stavebnictví (v členění výstavba a produkce stavebních hmot se podílí 12,3% na HDP, na zaměstnanosti 25,7%. Švýcarské stavebnictví je velmi úzce vázané na švýcarský trh. Není tradicí vyvážet kapacity. V roce 2005 bylo ve stavebnictví zaměstnáno 440 000 zaměstnanců.

V posledních letech je patrný přesun od pozemního stavitelství (Hochbau) na podzemní stavitelství (Tiefbau). V roce 2005 připadlo na pozemní stavitelství jen 53%, zatímco v roce 1990 šlo ještě o 67%. Na tento přesun mají vliv i rozsáhlé infrastrukturní projekty.

V roce 2005 navázalo stavebnictví na výkony předcházejícího roku, resp. je o něco dále vylepšilo. Meziroční nárůst představuje 2,5 % (v roce 2004 1,8 %.). Dobré výsledky byly zaznamenány zejména v bytové výstavbě, což se projevilo v meziročním navýšení o 5,2 %. Vyšší dynamika je příznačná zejména pro obce s počtem obyvatelů nad 10 000. Mimo 32 000 nově postavených bytů bylo v průběhu roku 2005 dále rozestavěno 130 000 nových bytových jednotek.

Poptávka po bytech s vysokým standardem, však postihla pouze nepatrný zlomek z komentovaného resortu.

S přihlédnutím k předpokládanému oživení ekonomiky lze počítat, že trend pokračujícího zvýšeného tempa ve stavebnictví bude pokračovat i v roce 2004. Největšími firmami v oboru jsou: Zschokke Gruppe, Marti, Stuag, Preiswerk, Walo Bertschinger, Losinger a Frutiger.

Doprava:

Cestná doprava

Ačkoliv je Švýcarsko hornatá země, má diverzifikovanou a kvalitní silniční síť. Švýcarsko se rovněž vyznačuje hustou sítí dálnic. K 31. 12. 2005 mělo Švýcarsko 2 260 km dálnic, což představuje 89 % celkově projektovaných cest. Budování systému dálnic bylo zahájeno již začátkem šedesátých let. V roce 2005 bylo uvedeno do provozu dalších 60 km dálničního úseku v oblasti kantonu Jura. S dobudováním trasy N16 přes pohoří JURA a trasy N9 do Francie bude plánovaná síť dálnic kompletní. Na dokončení dálniční sítě během následujících patnácti let se vynaloží 20 miliard CHF. V roce 2006 bude z této sumy použito 1,3 miliardy CHF. Dálnice se staví z účelového fondu, kam plynou příjmy z daní z minerálních olejů.

Systém dálnic budovaný v šedesátých a sedmdesátých letech má řadu tunelů, které slouží nejen k překonávání přírodních překážek. Řada z nich byla vybudovaná z ekologických důvodů s cílem zabránit, resp. snížit negativní důsledky hluku a exhalací z projíždějících automobilů. Do konce roku 2000 platilo, že na dálnice mohly jen nákladní automobily do nosnosti 28 tun. 40 tunové soupravy byly povoleny jen do říčního přístavu Basilej. (Viz dále problematika LSVA v rámci bilaterální hody mezi CH a Evropskou unií). Osobní automobily musí mít na dálnici vylepenou silniční známku, tzv. Vignette za 40 CHF. Platí na jeden rok s přesahem prosinec předchozího roku a leden roku následujícího. Ve Švýcarsku je zaveden pro nákladní automobily všeobecný systém mýtného, který zahrnuje nejen dálniční síť, ale i další silniční vozovky 1. a 2. třídy.

Zdroj: businessinfo.cz/files/2005/s … ko0106.doc

Od 5. decembra je v prevádzke väčšia časť diaľnice A18 - transjurskej diaľnice, ktorá spája, resp. spojí kanton Jura s ostatnými časťami krajiny. Súčasťou úseku je niekoľko nových tunelov. Fotoreportáž z výstavby, ako aj ďalšie info sú tu:

:arrow_right: http://www.a16.ch/a16/photos/tunnel-moutier/tunnel-moutier-index.htm

Na ceste vo Švajčiarskom kantóne Bern sa odohrala kuriózna nehoda. Ťažký tank typu Leopard sa tam zrazil s traktorom ťahajúcim obyčajný poľnohospodársky valec. Výsledok nehody bol prekvapujúci – v priekope skončil bezmocný tank. :arrow_right:

dialnice.info/viewtopic.php?t=6426

:open_mouth: :open_mouth: :open_mouth:

Rodí sa najdlhší tunel sveta (Curych - Miláno)

aktualne.centrum.cz/cestovani/sv … ?id=384916

Švajčiarsko má max. povolenú rýchlosť na diaľnici 120, na ceste pre motorové vozidlá 100, mimo mesta 80, v obci 50. Šoférovať môžete s 0,5 promile alkoholu v krvi.

Tunel - most pod Ženevským jazerom - vízia, alebo blízka realita? Podľa predbežných štúdií by ale náklady mali dosiahnuť 1,6 - 1,8 miliardy švajčiarskych frankov…

http://static.tdg.ch/RADE.pdf

tie naklady su neni az take hrozne, ked si zoberiem, ze vo viedni stavaju pod narodnym parkom loabu a dunajom tunel za 1,6 miliardy euro …

Na konci septembra bola otvorená prvá etapa úseku diaľnice H20 v kantóne Neuchatel. Tu je video švajčiarskej TV: :arrow_right:

http://www.tsr.ch/tsr/index.html?siteSect=500000&channel=info#program=25;vid=8239505

Diaľnica H20 je súčasťou transeurópskeho koridorui cez pohorie Jura v trase Besançon – Le Col-des-Roches – Le Locle – La Chaux-de-Fonds – Neuchâtel.