a to nie je vsetko, zjavne zarubny mur resp nasypy pri Levoci nevydrzali.. ukazuje sa “kvalitna robotka” to je tak ked vyhravaju najlacnejsie ponuky a tendre… spis.korzar.sme.sk/g/130483/zal … o=p4315671
S nasypmi boli problemy aj na PPP useku R1 - a o tom sa neda povedat, ze by bol financne na hrane - viackrat to tam museli sanovat. Akurat mali asi stastie, ze neprisiel taky intezivny lejak, pri ktorom by sa to utrhlo naraz.
dolezite je, ze to dali rychlo dokopy, uz je tam vsetko okej. tie dazde su fakt intenzivne, uz aj po malej prietrzi dokonca aj v mestach vznikaju velke skody. ci to je zahustujucou sa vystavbou, neudrziavanou kanalizaciou, alebo odlesnovanim…?
ale muselo to byt fest znicene ked im tp trvalo takmer mesiac aby to dali do kopy po tych zosuvoch bahna na dialnicu na tom useku, navyse komplet cely zarubny mur asi museli nanovo robit..kedze to vsetko vymylo pocas tej silnej prietrze a vazne bolo poskodene teleso dialnice
Pôvodná CBA:
Investičné náklady - 266 mil. eur
Zostatková hodnota - 126,7 mil. eur
Príjmy - 81 mil. eur
Výdavky - 77,3 mil. eur
Aktuálne:
Investičné náklady - 287,5 mil. eur
Zostatková hodnota - 151,8 mil. eur
Príjmy - 54 mil. eur
Výdavky - 78,25 mil. eur
Investičné náklady sa zvýšili kvôli nepriaznivým geologickým podmienkam.
Vyššie investičné náklady vplývajú aj na zvýšenie zostatkovej hodnoty. Zostatková hodnota bola prepočítaná metódou „životnosti infraštruktúrnych prvkov“.
Príjmy sú ovplyvnené príjmom z mýta; intenzity NA sú nižšie.
Odhad výdavkov je rátaný novou metodikou, ktorá presnosť výpočtu spresňuje.
Pomer nákladov a výnosov je 5,02. Pôvodne bol stanovený na 4,02.
Úspora času narástla z 497 mil. eur na 852 mil. eur.
Úspora prevádzkových nákladov klesla z 224 mil. eur na 170 mil. eur.
Úspora z nehodovosti narástla z 28 mil. eur na 44 mil. eur
Expertíza z roku 2004 odhadovala náklady na úrovni 9,49 mld. korún bez DPH.
Z toho:
príprava - 362 mil korún
stavebná časť - 7,44 mld. korún
technologická časť - 189 mil. korún
zariadenie staveniska - 245 mil. korún
vyvolané investície - 364 mil. korún
výkup pozemkov - 186 mil. korún
rozpočtová rezerva - 698 mil. korún
Socio-ekonomická návratnosť: 7,92 roka
IRR: 10,71
V roku 2019 boli príjmy z mýta na úrovni 1,875 mil. eur. Je to nárast oproti roku 2018, avšak projekt naďalej nie je schopný zarobiť na svoju prevádzku.
je neuveritelne, ze ani ten superkratky kusok privadzaca nedokaze stat postavit ..
https://infrastruktura.sk/t/dialnicny-privadzac-pre-spissku-novu-ves-je-v-nedohladne/23558/1
a co ten megabalik co pride z eu? to tam sa nenajde tych 11 milionov z 8 miliard pre levocu/SNV? kokos robia sa nevedomi a dementni..
Ešte ani nevieme, či budeme môcť tých 8 mld. použiť na DC/RC.
ak ano, dala by sa napr spravit hned aj druha rura braniska a mali by sme na severe na spisi rovno 2 muchy jednou ranou.. vravim ak sa to podari toto je megasanca nesmieme si to presrat treba to pouzit a utratit co najrychlejsie a v zrychlenej priprave dat rozbehnut useky ktore dlhe roky cakaju na takuto sancu
Jo, to by bola veľká šanca. D3 ale hlavne R2 by sa mohla výrazne posunúť. To už je ale OT.
vlastny material, na konci je tabulka. “NEÚBG” vobec nema ist na D/RC, este aj doterajsi KF ma vyrazne klesnut. ERFD ma ostat na tej urovni co doteraz,
Presne tak. Ten dokument to pekne zhrňuje a dáva prehľad.
Ktovie ako to bude s ERDF. Ak by som mal vychádzať z Remišovej tvrdení (ako každého politika nutné brať s rezervou), tak drvivá väčšina financií by mala ísť mimo cestnú infraštruktúru. Osobne nečakám nečakám, žeby išiel na D a RC z tohto fondu väčší obnos financií ako doteraz.
ale pojde, vacsina politikov vo vlade to hovori ,potvrdzuju to aj samotni ministri a je to pravda. tieto eu fondy pojdu aj na cesty dialnice aj na zeleznice na modernizacie a obnovy. o com je potom eu fond rozvoja a obnovy..nie o tom? unia by to urcite na blbosti len tak nedavala ak by to krajiny nevedeli vyuzit..
ale uvedomujes si ze o tom, kam peniaze z EU pojdu, nerozhoduje “vacsina politikov vo vlade” ale EU? a btw kto je ta udajna “vacsina politikov”, lebo relevantny clovek je tu akurat remisova a ta hovori nieco uplne ine
pohodak: tu si pozri pod lampou kde bola remisova a tam hovoria presne to co tu spominam ohladom eu fondov ja a aj vacsina politikov youtube.com/watch?v=yxmUn0TkRwA
Okrem videa by bolo fajn dať aj čas. Takmer nikto to nebude počúvať hodinu a pol.
Ja som to chvíľku počúval, ale toľko času nemám.
vždy ma fascinovalo, ako mediálne teamy dokážu “politicky korektne” odpovedať dlhým textom bez toho, aby vôbec odpovedali na otázku
![]()
skúsil som NDS:
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať, v akom stave / štádiu je stavba diaľničného privádzača od Sp. Novej Vsi.
existuje vôbec nejaký míľnik, resp. časový horizont tejto stavby?
Ďakujem a prajem príjemný deň!
a čo odpoveď?
Dobrý deň,
ďakujeme za váš podnet. Výjazd na Spišskú Novú Ves je spoločný s výjazdom na Levoču a je vyznačený ešte pred samotným vjazdom na okružnú križovatku. Až do dostavby samostatného výjazdu na Spišskú Novú Ves z okružnej križovatky je z diaľnice na výjazde 350 jediná možnosť ako sa dostať do Spišskej Novej Vsi cez mesto Levoča s následným pokračovaním na cestu II/533. Považujeme za potrebné poznamenať aj to, že aj v prípade dostavby samostatného výjazdu na Spišskú Novú Ves z okružnej križovatky, predmetný privádzač dĺžky 1 km bude taktiež napojený na existujúcu cestu II/533. Výstavba privádzača je vo fáze prípravy a jeho realizácia je podmienená potrebným finančným krytím.
S úctou
MEDIA TÍM NDS
tak aspoň už viem, čo som už aj tak vedel
![]()
Napis kedy bude KE-BA dialnica ![]()
Aspoň si sa dozvedel to, na čo si sa nepýtal.
Každopádne, bez odpovede z media tímu NDS, dodnes by si zúfalo krúžil na tom kruháči pod D1 ![]()