Bývalé vedenie za tunelovanie Hydrostavu pod zámkom

etrend.sk/generate_page.php?page_id=49292

Bývalé vedenie za tunelovanie Hydrostavu pod zámkom

Platby za Ladce – Sverepec či Gabčíkovo neputovali tam, kam mali

Minulý týždeň polícia obvinila deväť ľudí, väčšinou bývalých manažérov skrachovanej stavebnej spoločnosti Hydrostav, a.s., Bratislava za založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, legalizáciu príjmov z trestnej činnosti a spreneveru. Obvinený je aj pracovník banky, v ktorej si zriadila účty spoločnosť, ktorá peniaze od Hydrostavu dostávala.

Dvaja z obvinených sú už vo väzbe. Stavebnej firme pred konkurzom mali spôsobiť škodu minimálne 185 miliónov korún.

Peniaze určené na výstavbu diaľnice Ladce – Sverepec od Slovenskej správy ciest posielali na účet firmy Prevádzka predajných automatov, s.r.o., Trenčín. Tá dostala aj časť peňazí zo š.p. Vodohospodárska výstavba Bratislava, ktoré mali slúžiť na stavbu tunela Branisko.

Bývalý spolumajiteľ Hydrostavu a výkonný riaditeľ Leonard G. dokonca podpísal so Slovenskou správou ciest dodatok zmluvy, aby štátny investor posielal peniaze priamo na účet Prevádzky predajných automatov. Z účtu tejto firmy Alexander H. peniaze vyberal a prevádzal na iné spoločnosti.

Všetko toto sa vo firme udialo v rokoch 2001 a 2002. Ľudia z Hydrostavu už boli obvinení aj v roku 2002, keď polícia zistila fiktívne faktúry pri výstavbe vodného diela Gabčíkovo.

Hydrostav už v roku 2001 nebol schopný vyplácať svoje záväzky. Na firmu bolo podaných niekoľko návrhov na konkurz.

Bratislavský sudca Eugen Palášthy však s vyhlásením konkurzu čakal až do polovice roka 2002. Za toto obdobie došlo k presunom peňazí aj celých závodov Hydrostavu mimo stavebnej skupiny. Podstatnú časť majetku Hydrostavu prebrali firmy pod kontrolou skupiny Istrokapitál.

Hydrostav vykazoval stratu už od roku 1998. Skupina podnikateľov z okolia Piešťan sa dostala k vplyvu v Hydrostave koncom roka 2001 odkúpením pohľadávok k firme.

Časť predstavenstva však fungovala len systémom nasadených koní. Napriek snahe sa v roku 2002 TRENDU nepodarilo s členmi vrcholového orgánu skontaktovať. Nezdržiavali sa ani v podniku, ani na miestach trvalého bydliska.

Podnik vtedy riadil dosadený člen dozornej rady Alexander Hulman a tvrdil o sebe, že do podniku prišiel ako najatý krízový manažér. Pri transakciách mu radil jeho vtedajší spoločník vo firme Clearing Centrum CZ Břeclav Milan Hučko.

TRENDU vtedy dôrazne odporučili nezaujímať sa o členov Predstavenstva Hydrostavu. Firma už v tom čase mala záväzky voči veriteľom za približne 1,5 miliardy korún.

19.5.2005, TREND / gb