Benzín aj nafta už stoja aj cez 39 korún

tvojepeniaze.pravda.sk/sk_psprav … spravy_p02

Benzín aj nafta už stoja aj cez 39 korún

Pohonné látky zlomili v uplynulých dňoch ďalšiu psychologickú hranicu, keď sa dostali cez 39 korún za liter.

Za túto rekordnú sumu tankujú majitelia benzínových aj naftových áut popri najvyťaženejšej diaľnici medzi Bratislavou a Trenčínom, kde sú najvyššie ceny na Slovensku.

Spoločnosť Shell ponúka v Červeníku pri Trnave benzín Natural 95 za 39,20, Slovnaft v Zelenči naftu za 39,10 a po 38,90 predáva na tomto úseku palivá OMV. Cez 39 korún za liter nafty a benzínu účtuje motoristom v Novej Dubnici, tesne vedľa ťahu na Trenčín, aj spoločnosť Oktan.

Lacnejšie sú palivá v mestách, kde ceny stláčajú najmä čerpacie stanice pri hypermarketoch a menší predajcovia. Vo Zvolene možno pri Hypernove natankovať benzín za 35,70 a naftu za 36,60 korún. V Prešove sa pritom cene benzínu 36,50 korún za liter od Jet prispôsobili OMV aj Shell.

V priemere stoja pohonné látky okolo 38,30 korún za liter. Ešte na konci júna pritom boli oficiálne ceny najväčšieho predajcu Slovnaftu 37,70 za naftu a 36,60 za benzín. “Za uplynulé tri týždne sa ceny na našich čerpacích staniciach zvýšili v priemere o 60 halierov na liter,” opisuje hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová. Podľa nej rafinéria reagovala na vývoj na svetových trhoch.

Ropné produkty dosiahli na burze v Rotterdame prvý júlový týždeň historicky najvyššie úrovne. Nafta zdražela až na 593 dolárov za tonu a benzín na 598 dolárov za tonu, čo bolo asi o 20 dolárov viac ako pôvodné maximá. Vo svete stále pretrváva napätý vzťah medzi ponukou a dopytom po rope a ropných produktoch. Každé ohrozenie ťažby ropy tak v konečnom dôsledku zvyšuje ceny pohonných látok.

V posledných dňoch sa svetové trhy obávajú najmä hurikánov. Ceny palív na slovenskom trhu negatívne ovplyvňuje aj oslabovanie koruny oproti doláru. Domáca mena stráca po útokoch na Londýn.

Ropné produkty v Rotterdame, ktoré sú pre predajcov základom pri tvorbe cien, sa odvíjajú od cien ropy. Ceny čierneho zlata dosiahli maximum na burze v Londýne 6. júla, keď atakovali hranicu 60 dolárov za barel (159 litrov). Odvtedy ropa kolíše medzi 57 a 59 dolármi za barel. Ceny ropy okolo 50 dolárov za barel pritom predpokladajú analytici až do konca roka.

Regionálne rozdiely v cenách pohonných látok závisia od rovnováhy medzi ponukou a dopytom. V prípade, že je ponuka nižšia a dopyt vysoký, čo je napríklad na diaľnici, idú ceny hore. Ak, naopak, ponuka prevažuje nad dopytom, čo sa stáva najmä na východe Slovenska, ceny pohonných látok sú nižšie. Túto teóriu dokazuje prehľad cien slovenských púmp na internetovej stránke natankuj.sk, podľa ktorého v Košickom a Prešovskom kraji žiadna čerpacia stanica nepredáva palivá nad 39 korún.

Ceny na pumpách môže ovplyvniť aj poloha v prihraničnej oblasti. Najmä motoristi na západe Slovenska si zvykli tankovať v Čechách. Tam však už palivá oveľa lacnejšie nie sú. Benzín sa v priemere v Čechách predáva v prepočte za takmer 38 korún a nafta za 37,60.

Cenou sa na slovenskom trhu snažia presadiť najmä menší predajcovia. Napriek tomu však Slováci podľa prieskumu spoločnosti TNS tankujú najmä u silných značiek. Čerpacie stanice vedúcej trojky na trhu - Slovnaftu, OMV a Shellu - navštevujú až tri štvrtiny motoristov. Vodiči si pritom podľa prieskumu vyberajú pumpu najmä podľa prístupnej polohy a záruky kvality. Dobrá cena je rozhodujúca len pre tretinu motoristov.

PRAVDA, Martin Kováčik, 20.7.2005