Viedeň 3. marca (TASR) - Automobilový priemysel v nových východoeurópskych členských krajinách Európskej únie (EÚ) je “vysoko konkurencieschopný” a v dohľadnom čase ním aj naďalej ostane, a to napriek stúpajúcim mzdovým nákladom. Potvrdila to zverejnená štúdia Viedenského inštitútu pre medzinárodné hospodárske porovnania (WIIW).
Analýzu si vyžiadala rakúska banka Bank Austria Creditanstalt (BA-CA). Podľa tejto štúdie bude do roku 2006 rásť počet automobilov vyrobených u východných susedov Rakúska o 50 %. V nasledujúcich troch rokoch budú silne rásť kapacity predovšetkým v Českej republike a na Slovensku. Automobilky Hyundai, francúzsky koncern PSA, Toyota a VW majú pripravené množstvo investičných projektov pre obidve krajiny, ktoré prakticky zdvojnásobia produkciu automobilov v SR i ČR.
Nové členské krajiny EÚ v roku 2003 vyrobili 1,3 milióna vozidiel, kvôli silnej investičnej činnosti medzinárodných koncernom by sa táto hodnota mohla do roku 2006 zvýšiť nad 2 milióny vyprodukovaných automobilov. Najsilnejší automobilový priemysel sa vyvinul v Českej republike, kde koncern Volkswagen (VW) v roku 2003 vyrobil asi 441 000 áut.
Po Česku nasledujú Poľsko s počtom vyrobených vozidiel 298 000 kusov, Slovensko 226 000, Maďarsko a Slovinsko.
Produktivita práce v automobilovom priemysle na Slovensku a v Českej republike je o polovicu nižšia ako v západnej Európe. Tento schodok je ale vďaka nízkym mzdám viac ako vyrovnaný. Očistené od meny tvoria mzdové náklady v týchto dvoch krajinách len pätinu mzdových nákladov v "starej Európe.
Mzdy a vedľajšie mzdové náklady v nových členských krajinách samozrejme prudko rastú, v priemere asi 10 % za rok.
Autori štúdie sa domnievajú, že trh s automobilmi v 8 nových východoeurópskych členských krajinách narastie do roku 2010 zo súčasných 820 000 na 1,3 milióna novozaregistrovaných automobilov. “Východoeurópske výrobné kapacity nielen že pokryjú dopyt, ale veľa vozidiel pôjde na export,” píše autorka štúdie, Waltraud Urbanová.
Informovala o tom rakúska agentúra APA.
Copyright © TASR 2005
[3. 3. 2005 15:18:00]