Vážny: Lepšiemu čerpaniu fondov pomôže fixovanie
BRATISLAVA. Odstránenie politického cyklu je podľa podpredsedu vlády pre investície Ľubomíra Vážneho (Smer) cestou k zefektívneniu čerpania peňazí z fondov Európskej únie.
Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Systém riadenia eurofondov, ktorý plánuje vláda dopracovať v priebehu dvoch až troch mesiacov, má podľa neho odstrániť práve politický cyklus, a to na úrovni exekutívy aj administratívy.
“Po voľbách vždy došlo k veľkému zemetraseniu, k zmenám priorít a projektov, kontinuita sa stratila a veľa projektov bolo prerušených,” vysvetlil Vážny.
Vyriešiť to chce tým, že sa zabezpečí nemenný zásobník projektov a tie sa v čo najväčšej miere zazmluvnia. Nová vláda by už teda nemohla priority a projekty meniť, iba implementovať.
Druhým kľúčovým zámerom vlády v tejto oblasti je ešte do konca tohto roka zákonom fixovať miesta štátnych zamestnancov, ktorí majú na starosti eurofondy.
“Úradník musí mať osvedčenie o spôsobilosti a dostane určitý stupeň stabilizácie,” priblížil.
S európskymi peniazmi dnes robí približne 2000 úradníkov, z ktorých 100 až 200 vrcholových býva vystriedaných pri zmene vládnej garnitúry, čo podľa Vážneho celému procesu veľmi škodí.
Podpredseda vlády odhaduje, že po vyriešení spomínaných problémov môže byť úspešnosť čerpania eurofondov v novom sedemročnom období pri alokácii vyše 14 miliárd eur na úrovni 100 %. V rokoch 2007 až 2013 sa Slovensku podarilo z celkovej sumy 11 miliárd eur doteraz vyčerpať len o niečo viac ako polovicu. Strategický rámec obsahu a rozsahu čerpania eurofondov do roku 2020, návrh tzv. Partnerskej dohody, schválila vláda tento týždeň v stredu (12.2.).
Opozičný poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) v diskusii vláde vytkol, že dokument bol pripravený v tajnosti a otvára priestor korupcii.
“Zredukovali sme síce počet oblastí, ale roztiahli sme ich do takej šírky, že niektorí odborníci hovoria, že každý lobista si nájde to svoje,” vyhlásil.
Doplnil, že vznikajú fámy o konkrétnych ľuďoch, ktorí si pýtajú 20-% či 30-% provízie.
Viskupičovi sa nepáči ani rozsiahlosť návrhu Partnerskej dohody, ktorý má okolo 250 strán. On sám by strategický dokument, ako aj celý administratívny proces, zjednodušil a jasne vymedzil kvalitatívne kritériá.
“Aby sme presne vedeli procedúry a aby kvalita rozhodovala viac ako známosť s politikom,” argumentoval. Zároveň zdôraznil, že úradníci nesmú byť vyberaní podľa straníckeho trička, ale na základe odbornosti.
sobota 15. 2. 2014 15:34 | tasr
Čítajte viac: ekonomika.sme.sk/c/7104312/vazny … z2tTRyOlFu