Spoločnosť má nakontrahované objednávky v objeme vyše 8 mld. Sk
[22.2.2005, TASR]
V strednodobom horizonte plánuje a. s. Skanska SK zamiešať poradie medzi lídrami na slovenskom stavebnom trhu a preraziť na druhú až prvú pozíciu. “Vlaňajšie hospodárske výsledky, zisk 63 miliónov Sk a tržby takmer 3,2 miliardy Sk nás približujú k tomu cieľu. Očakávame, že zisk v roku 2005 medziročne vzrastie o 3 % a bude kopírovať jeho nárast v roku 2004.” Povedal to predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ a. s. Skanska SK Daniel Bél.
Navyše, zdôraznil, “zásoba práce skupiny Skanska na Slovensku nielen na rok 2005, ale aj na ďalšie obdobia momentálne presahuje objem 8 miliárd Sk. To znamená kontrakty podpísané, ktoré sú už nakontrahované a ktoré sú v realizácii. Z hľadiska segmentov stavebných trhov sa opätovne dopravné staviteľstvo na tejto zákazkovej náplni podieľa najväčším spôsobom.” Súčasťou tohto segmentu, tak ako v roku 2004, sú aj environmentálne stavby, pričom Skanska je aktívna aj v oblasti pozemného staviteľstva.
Podpredseda predstavenstva Skanska SK a riaditeľ českej organizačnej zložky Skanska DS Michal Reiter doplnil, že investičný plán pre spoločnosť Skanska v ČR a SR je jeden, odvíja sa od stratégie švédskej materskej spoločnosti. Ráta s tým, že 90 % zdrojov bude opäť na Slovensku smerovať do tunelovej technológie, na ktorú sa špecializuje firma Skanska Banské stavby (BS), ktorá sa vlani integrovala do a. s. Skanska SK.
Bél podotkol, že Skanska pripravuje prvý vlastný developerský projekt, zlepšenie regionálneho pokrytia stavieb od Bratislavy po Čiernu nad Tisou a vyššiu efektívnosť výkonov. S cieľom minimalizovať vstupy buduje nové centrum nákupov v Bratislave, ktoré bude servisným miestom pre SR a ČR. V súčasnosti Skanska na Slovensku realizuje rad stavieb, medzi nimi výstavbu diaľničného privádzača D2 Lamačská cesta - Staré grunty, razenie tunela Sitina a tiež preložku cesty medzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou, ktorá nanovo bude po dlhých rokoch spájať Kysuce a Oravu.
Skanska SK vznikla v auguste 2004. Štokholmská centrála skupiny Skanska ju založila na riadenie divízií podnikajúcich na Slovensku a na koordináciu činnosti nových dcérskych spoločností. Začiatkom roku 2003 Skanska totiž kúpila Banské stavby (BS) Prievidza, ktoré od januára 2005 vystupujú pod obchodným menom Skanska BS. V októbri 2004 prevzala Skanska SK podnik Klimavex Košice a najneskôr v roku 2006 sa začlení pod a. s. Skanska SK, odhaduje Bél.
Skupina Skanska v SR operuje prostredníctvom štyroch divízií, pozemné staviteľstvo, dopravné staviteľstvo, project development a technológie. Kým Skanska BS s razením tunelov patrí do divízie dopravné staviteľstvo, Klimavex do divízie technológie.