etrend.sk/generate_page.php?page_id=45992
Aj keď na prvý pohľad systém Galileo nijako nesúvisí s diaľnicami, tak na 2. pohľad súvisí s diaľnicami, pretože bude od neho zavislý mýtny systém po technickej stránke ako satelitný. Nemecko má síce satelitný systém,ale na princípe GPS, len ako dočasné riešenie, v budúcnosti bude využívať práve európsky systém Galileo.
Rozhodnutie o Galileu odložené
Zákazku sú schopné splniť dve konzorciá, politici nedokážu uprednostniť žiadne z nich.
Dodávateľ dlhodobo plánovaného európskeho satelitného navigačného systém Galileo ešte nie je známy. Európska únia mala pôvodne verdikt vysloviť minulý týždeň v utorok.
O dodávateľovi systému tak bude rozhodovať ešte ďalšie tri mesiace. Rozhodnutie o udelení zákazky v hodnote 3,2 miliardy eur (121 mld. Sk) bolo podľa Financial Times odložené pre politické tlaky nevylúčiť žiadneho z uchádzačov.
Nemecký denník Die Welt však priniesol informácie, že zákazku vyhralo konzorcium iNavSat pod vedením EADS. Do tímu patria aj francúzska spoločnosť Thales a britská firma Immarsat Ventures. EADS tak mal poraziť konkurentov z konzorcia konzorcia Eurely, ktoré tvoria Alcatel, Finmeccanica a Hispasat.
Európsky komisár pre dopravu Jacques Barrot označil ponuky oboch konzorcií za vyrovnané. „Otvorenie paralelných rokovaní o koncesii umožní, aby sa návrhy oboch kandidátov zlepšili v prospech systému Galileo,“ citoval Handelsblatt komisára.
„Sme veľmi sklamaní z dnešného nerozhodnutia. Veríme, že 18 mesiacov intenzívneho rokovania je dosť. Ďalší odklad len zvýši cenu a oneskorí spustenie služieb,“ povedal naopak hovorca EADS.
Dodávateľ Galilea získa na 20 rokov koncesionárske práva. Musí však prevziať tretinu plánovaných nákladov na výstavbu systému, ako aj prevádzkové výdavky.
Z verejných zdrojov pôjde na výstavbu systému tridsiatich satelitov zhruba 700 miliónov eur. Náklady vo výške približne miliardy eur v projektovej fáze tiež zabezpečili verejné zdroje.
Satelitný navigačný systém Galileo by mal začať fungovať od roku 2008. Umožní poskytovanie lukratívnych služieb v oblasti telekomunikácií, dopravy, poľnohospodárstva či rybolovu.
Galileo bude spolupracovať s obdobným americkým systémom GPS, ktorý bol pôvodne vyvinutý na vojenské účely. Vlani v júni podpísali EÚ a USA dohodu, podľa ktorej príjmu spoločne prevádzkové štandardy oboch systémov.
[12.3.2005, TREND / ks]