Ropa sa míňa, varujú svet koncerny - Za benzín takmer 40 SKK

tvojepeniaze.pravda.sk/sk_pakcie … pakcie_p01 … na stránke je ďalšia diskusia

Ropa sa míňa, varujú svet koncerny

Päť veľkých medzinárodných ropných spoločností začalo inzertnú kampaň, ktorou chcú svet upozorniť na obmedzenosť vyťažiteľných zásob ropy.

ExxonMobil, ktorý je najväčšou ropnou spoločnosťou sveta, vo svojom inzeráte uvádza: “Svet čelí obrovským energetickým výzvam. Niet na ne ľahkých odpovedí.” Štatistiky koncernu v jeho energetickom výhľade do roku 2030 uvádzajú, že nečlenovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dosiahnu vrchol v ťažbe suroviny v nasledujúcich piatich rokoch. Pritom OPEC kontroluje tri štvrtiny ropných rezerv sveta.

Chevron, druhý najväčší americký ropný gigant, vysiela podobné posolstvo, ale ide ešte o dva kroky ďalej: “Obdobie lacnej ropy pominulo. Obraciame sa na vedcov a pedagógov, politikov a tvorcov politiky, environmentalistov, kapitánov priemyslu a každého z vás, aby ste sa zúčastnili na formovaní budúcej éry energie. Nečinnosť nie je nijakým riešením.” Spoločnosť zriadila aj webovú stránku. Upozorňuje na tlak vyvolaný vysokým dopytom a malými ropnými zásobami. Záujemcom dáva k dispozícii diskusnú stránku ww.willyoujoinus.com.

Energia - ako ju nájsť, produkovať a používať - je jedným z najvážnejších problémov v 21. storočí," povedal šéf Chevronu Dave O’Reilly. “Energia sa týka každého. Preto si myslíme, že všetci majú byť zapojený do dialógu o energetickej budúcnosti,” dodal.

Ku kampani sa pridal aj francúzsky Total. Royal Dutch Shell a British Petroleum (BP), ktoré sú najväčšími európskymi ropnými spoločnosťami, informovali o svojich problémoch.

Shell musel na nátlak environmentalistov presmerovať trasu ropovodu v arktickej časti Ruska, ktorá mala smerovať blízko vôd, v ktorých žijú vzácne veľryby. BP minulý mesiac uverejnil správu o 100-percentnom predražení svojho sachalinského projektu na ťažbu a skvapalňovanie plynu, ktorý mal pôvodne stáť 5 miliárd USD. BP v inzerátoch upozorňuje na potrebu hľadania nových zdrojov energie.

pi, TASR, 7.8.2005

tvojepeniaze.pravda.sk/sk_psprav … spravy_p01 … na stránke je ďalšia diskusia

Benzín už stojí takmer 40 korún

Motoristi platia na hlavných ťahoch za najpredávanejší benzín Natural 95 už skoro 40 korún. Najbližšie k tejto hranici je od utorka s “baťovskou cenou” 39,90 čerpacia stanica Shell na diaľnici medzi Bratislavou a Trenčínom, kde sú palivá najdrahšie.

Slovnaft na tomto ťahu predáva benzín za 39,30 a OMV za 39,50. “Nemôžeme za to. Príde nám príkaz zhora a o chvíľu už predávame drahšie. Mali by ste s tým niečo robiť,” posťažoval sa Pravde nemenovaný pumpár z jednej z diaľničných čerpacích staníc.

Benzín zdražel na Slovensku za posledné tri týždne postupne asi o 50 halierov na priemerných 38,70 Sk/liter. Nafta zotrvala okolo 38,30 Sk/liter.

Hranici 40 korún však benzín na diaľnici, na rozdiel od nafty, podľa analytikov už dlho vzdorovať nebude. Ceny benzínu na burze v Rotterdame, ktoré s miernym oneskorením kopírujú aj predajcovia, totiž tento týždeň po prvý raz pokorili historickú hranicu 600 dolárov za tonu a stúpli na rekordných 615 dolárov za tonu. “Vodičov čaká zrejme, žiaľ, ďalšie zdraženie,” hodnotí analytik spoločnosti Colosseum Kamil Bednář.

Benzín opäť preskočil cenu nafty

Majitelia áut s dieselovým motorom tankujú od utorka alebo stredy po šiestich týždňoch opäť lacnejšie ako vlastníci benzínových vozidiel. Stalo sa tak po tom, čo priemerná cena benzínu na trhu vzrástla o 50 halierov na zhruba 38,70 a nafta ostala na úrovni asi 38,30 koruny za liter.

Vývoj na pumpách približne kopíruje vývoj na burze v Rotterdame, podľa ktorej sa orientujú predajcovia. Kým ceny nafty na burze sa posledné tri týždne výraznejšie nezmenili, benzín zdražuje. “Trh sa vracia do normálneho stavu, keď je nafta lacnejšia ako benzín,” vysvetľuje analytik spoločnosti Colosseum Kamil Bednář.

Prevažnú časť tohto roka bola však zatiaľ nafta na pumpách drahšia ako benzín. Tento stav podľa Bednářa zrejme spôsobil rastúci dopyt po nafte v prvých mesiacoch roka, keď sa vplyvom dlhšej zimy spotrebovalo najmä v USA viac nafty na vykurovanie.

Sezónne vplyvy hýbu cenami pohonných látok aj v súčasnosti. Benzín zdražel na burze v Rotterdame aj na čerpacích staniciach na historicky najvyššie úrovne práve v čase vrcholiacej benzínovej sezóny. “V lete, keď viac jazdia majitelia benzínových áut, je vyšší dopyt po benzíne, čo zvyšuje jeho cenu. Po skončení sezóny by mohol tento tlak poľaviť,” hodnotí hovorkyňa Slovnaftu Kristína Félová.

Dominantný predajca zvýšil ceny benzínu vo svojej sieti od polovice júla v priemere asi o 50 halierov za liter. Tento týždeň ju nasledovali aj ostatní predajcovia. Napríklad OMV predával ešte minulý týždeň v Bratislave benzín podľa internetovej stránky natankuj.sk väčšinou za 38,90 a v priebehu tohto týždňa cenu zvýšil na 39,40 Sk/liter. Zdražovali však aj predajcovia v strede aj na východe Slovenska. Trhu sa prispôsobilo aj Conoco na svojej pumpe Jet v Michalovciach, kde je benzín najlacnejší na Slovensku. Liter Naturalu 95 tam však už nestojí 36,10, ale 36,60 Sk/liter.

Vývoj na svetových trhoch pohonných látok ovplyvňujú najmä ceny ropy. Ceny čierneho zlata nedávno prelomili psychologickú hranicu 60 dolárov za barel (159 litrov) a v stredu dosiahli v New Yorku rekordných 62,5 dolára/barel. Ďalšou psychologickou hranicou je podľa analytikov 70 dolárov za barel. “Medzi investormi sa začína hovoriť, že táto úroveň by mohla byť do konca roka pokorená. Ani vyššie ceny ropy totiž neznižujú dopyt. Akoby si verejnosť na vysoké ceny zvykala,” zamýšľa sa Bednář.

Svetové rafinérie v súčasnosti nestíhajú pokryť záujem o ropné produkty. A to napriek tomu, že v maximálnej miere využívajú svoje kapacity. Každý výpadok produkcie, ku ktorému v uplynulých dňoch došlo v USA, tak zvyšuje ceny a čoraz viac vyprázdňuje peňaženky motoristov.

Martin Kováčik, PRAVDA, 6.8.2005