Drahý benzín zvyšuje príjmy štátu

tvojepeniaze.pravda.sk/sk_pludia … pludia_P04

Drahý benzín zvyšuje príjmy štátu

Súčasné rekordne vysoké ceny pohonných látok nenahrávajú vyššie výnosy len predajcom a spracovateľom ropy, ale aj štátu. Drahšie palivá totiž prinášajú do štátnej kasy mesačne desiatky miliónov korún navyše z výberu 19-percentnej dane z pridanej hodnoty.

V januári, keď sa benzín a nafta predávali zhruba za 33 korún, zinkasoval štát podľa prepočtov Pravdy na DPH z predaja týchto palív asi 566 miliónov korún. Tento mesiac, pri cenách vyše 37 korún, by mali príjmy z DPH z rovnakého objemu pohonných látok dosiahnuť zhruba 636 miliónov Sk.

Spolu so spotrebnými daňami z palív, z ktorých štát za prvých päť mesiacov zinkasoval 11,7 miliardy korún, je podiel daní na konečných cenách pohonných látok od 53 do 57 percent. Ministerstvo financií minulý rok avizovalo, že zváži zníženie daní, ak by boli ceny palív vysoké dlhší čas.

“Zatiaľ na úpravu daní nevidíme dôvod. Rastú reálne mzdy a inflácia sa nehýbe. Uvažovali by sme nad poklesom daní, ak by ceny pohonných látok výrazne tlačili na spotrebiteľské ceny a na znižovanie spotreby,” reaguje Mikuláš Gera z ministerstva financií.

Podľa podnikov, naopak, čas na zníženie daní už nastal. “Krátkodobú radosť štátu z vysokých daňových príjmov môže onedlho nahradiť hlavybolenie z krachu výrobcov,” varuje Tibor Gregor z Klubu 500, ktorý združuje spoločnosti s 500 a viac zamestnancami.

Drahý benzín štátu zatiaľ neprekáža

Súčasné rekordne vysoké ceny benzínov a nafty sú pre štátny rozpočet výhodné. Zatiaľ totiž neohrozujú inflačné ciele, výraznejšie neznižujú dopyt motoristov a prinášajú štátu každý mesiac desiatky miliónov korún navyše z výberu 19-percentnej dane z pridanej hodnoty.

Ministerstvo financií preto zatiaľ neuvažuje o znížení spotrebných daní či DPH na pohonné látky. Nižšie dane sú pritom podľa odborníkov jednou z možných ciest, ako pri súčasných extrémnych cenách ropy a slabej konkurencii na slovenskom trhu znížiť ceny palív. “Nemáme však záruky, že prípadná úprava daní by sa prejavila v nižších cenách,” upozorňuje Mikuláš Gera z rezortu financií.

Ministerstvo by uvažovalo o nižších daniach, ak by napríklad ceny benzínov a nafty ohrozili inflačné ciele. To však podľa analytikov zatiaľ nehrozí. “Súčasné ceny pohonných látok by to spôsobiť nemali, ak by však mali ešte ďalej stúpať, mohli by,” myslí si analytik VÚB Zdenko Štefanides.

Pohonné látky majú priamo asi 4-percentnú váhu v rámci celkového spotrebiteľského koša. Výdavky na benzín a naftu sú ďalej súčasťou nákladov firiem a tak ovplyvňujú aj ceny iných výrobkov. NBS stanovila cieľ inflácie na konci roka na úrovni okolo 3,5 percenta, ceny pritom vzrástli na konci mája medziročne o 2,4 percenta.

Pre ministerstvo financií je dôležitá aj spotreba palív. Z každého predaného litra benzínu totiž štát zinkasuje na spotrebnej dani 15,50 Sk a z litra nafty 14,50 Sk. Celkovo na spotrebnej dani z minerálnych olejov plánuje štát tento rok získať 30,9 miliardy Sk, čo je nárast oproti roku 2004 o 4,4 percenta. Štátu sa tento zámer zatiaľ približne darí napĺňať, keď za prvých päť mesiacov dosiahol výber daní z minerálnych olejov vyše 11,7 miliardy Sk.

Predaj motorových palív, podľa štatistík Slovenskej asociácie petrolejárskeho priemyslu a obchodu, v ktorej je sedmička najväčších predajcov s asi 80-percentným podielom na trhu, za rovnaké obdobie vzrástol medziročne o takmer tri percentá. Pri 2,5-percentnom poklese predaja benzínov zachraňuje situáciu pre predajcov aj štát 9-percentný nárast spotreby motorovej nafty.

Cenovým lídrom na slovenskom trhu pohonných látok je rafinéria Slovnaft. Tá určuje ceny podľa svetových trhov. Vývoj vo svete ovplyvnil aj vlaňajší 10-miliardový zisk Slovnaftu. Rafinéria pripustila, že na rozdieloch medzi svetovými cenami motorových palív a svetovými cenami ropy získala 5,1 miliardy Sk. A rozdiel medzi vyššími cenami referenčnej londýnskej ropy Brent a ruskej ropy Ural prispel Slovnaftu k medziročnému nárastu zisku ďalšími 2,7 miliardy Sk.

Slovnaft čelí cenovej kontrole ministerstva financií a preverovaniu Protimonopolného úradu.

PRAVDA - Martin Kováčik, 29.6.2005

Na horeuvedenej internetovej stránke sa nachádza aj obrázok aj diskusia k tejto téme.