Diaľnice a infraštruktúra: Švédsko a Fínsko

Technicka otazka: potrebujem v lete retaze do vybavy na sever Finska/Norska? Zvykne tam byt sneh v prechodoch? Nerobi mi problem den pockat ak nahle nasnezi. Pojdem osobakom a na letnych gumach

Táto povinnosť sa vzťahuje na autá od 3,5t. Otázka je dobrá, pretože niektoré trasy sú typicky ešte aj v auguste s vysokými “stenami”. Ako je to presne v Nórsku s reťazami neviem. Aby si nebol prekvapený, regióny Nórska zápasia práve teraz so suchom, vyschnuté jazerá (a to nie že Oslo, ale aj 300+ km od Osla severne, tak úplný sever to nie je, záleží kam ideš). Ale letné pneu by sa v Nórsku nemali používať na zimných cestách so snehom a ľadom. Hroty nie sú v lete povolené. Treba dbať na hĺbku dezénu aj v lete. Neviem teraz presne údaj. Nórsko sa riadi mimo ohraničených dátumov po koniec marca až apríla pre niektoré regióny takou univerzálnou vetou, že ak si to počasie a podmienky povrchu vozovky vyžadujú, tak zimné pneumatiky (s hrotmi) a reťaze sa môžu používať aj po uplynutí týchto dátumov. Nie je tým dané, že by sa museli používať, ale za to ruku do ohňa nedám.

Reťaze sú vo Fínsku nelegálne aj v zime, takže otázka na leto je zbytočná. :wink: Treba mať prakticky čo aj u nás, povinný je hasiaci prístroj, aj žiarovky aj baterka. Fínsko má pomerne dosť zabudovaných radarov a vysoké sankcie nad 20+ km/h oproti MPR. Zimné pneu v lete povinné nie sú, v zime sa doporučujú s hrotmi, v lete sú s nimi zakázané.