D1 Beharovce - Fričovce | tunel Branisko

Ked budu spoplatnene dialnice za kilometer, tak ludia budu obchadzat male useky dialnice ktore by normalne sli, len aby usetrili par centov. Napr taka D1 okolo Vrutok. Usetris 15km dialnice, po 1/18 to nie je o vela pomalsie. Len upchame Martin.

Na sk je to tak, všetko naopak. Konkrétne ten úsek okolo MT, by vôbec nemal byť spoplatnený . Taký čo ide tranzit tomu je to jedno, lebo má DZ, pomohlo by sa priľahlím obciam… V ČR nie je problém okolo miest spraviť free dialnice, na SK to je problém. Dialnica okolo BA je fréé bez akejkoľvek logiky. V najbohatšom kraji na sk taký čo denne dochádza za robotou, toho 50€, za rok nezabije. Na druhej strane obchvaty ostaných miest sú prevážne spoplatnene, nevidím v tom logiku. Ale to sme už mimo tému.

Diaľnica okolo BA nie je free.

cista diskriminacia a uplny nezmysel. nejake mesto bude na obchvat zadarmo a ine nie. taka ista dialnica. tranzit si dialnicu zaplati. lokalka co mozno jazdi o okres dalej bude spekulovat, o tom to je. este s tou budapestou by som si nebol isty…

By si sa čudoval, koľko je na SK úsekov, kde sa neplatí dialničná známka - sú to väčšionou tie 5km dlhé úseky R2, R3 a R4. Teraz služia ako obchvaty miest, neskôr to bude celá R.

Aj do Brna sa dá ísť bez českej dialničnej známky od Drietomy, úsek pred Brnom sa neplatí.

Ale všetko o (ne)platených úsekoch rozhoduje uhol pohľadu - nap.: kde bývaš, kade chodíš, koľko km robíš po D, (niekto kupuje známku ročnú alebo 365 automaticky, niekto ju v živote nekupoval - sú aj takí). Ani ten, čo býva v TN, PB, BA, či KE nemusí mať známku, alebo niekto kupuje hneď ako mu stará skončí.

ndsas.sk/spoplatnenie/elektroni … cna-znamka

zrejme som sa zle vyjadril, pojmom oklo som myslel ba ako takú, nie fakticky nefunkčú D4. čiže upresnejum D1 a D2 včitan tunela sitina v meste je fréé.

Áno, je. Žiaľ jednotky v meste nespravuje štát a jednotky nemajú mosty, ktoré by roztrhané úseky pospájali. Nech sa jednotky vrátia pod SSC a ona nech zabezpečí mosty. Potom nikto nebude mať výhrady voči spoplatneniu D1 a D2 :wink: Aspoň jedno pozitívum. Výstavbou D4 sa spoplatnila 1/4 nespoplatnenej časti.

toto je len teoretická špekulácia platná len do momentu, kedy tých špekulantov nebude toľko, že sa bude cesta upchávať. málo ľudí, a hlavne ekonomickí analfabeti si uvedomuje, že ušetrí par centov na diaľničnej ale minie ďaleko viac na PHM, servisoch a spotrebných dieloch. a hlavne nepoznám ľudí, ktorí by dobrovoľne stáli v kolónach len preto, že ušetria pár centov, keď majú povedľa prázdnu cestu.
Ja osobne, tým že viac jazdím, uprednostním dlhšiu, ale plynulú cestu. dáš si tempomat a neriešiš jazdu “brzda/plyn”

Dlhé trasy = vysoké % e-známka (stále sa nájdu sviatočný čo ušetria)
Krátke trasy = vysoké % bez e-známky (stále sa nájdu uvedomelý čo si kúpia)
Niektorí špekulanti si to neuvedomia, že v kolónach minú na benzín oveľa viac (to nerátam čas) ako na e-známku. Tu by som skúsil osvetu v mediach, jedno auto po D, druhé v kolónach a vyrátať na konkrétnych trasách koľko stojí reálne za rok jeho jazda v oboch alternatívach. Je to potrebné opakovať. Časom si to ozrejmia viacerí a bude to už jasné pre každého.

hnonline.sk/finweb/ekonomika/96 … sa-vyrubat

Toto neviete kedy akoze maju zacat?

https://infrastruktura.sk/t/branisko-na-niekolko-mesiacov-zatvoria-betonova-cesta-popra/24820/1

Aha, cize mozno raz. Dovtedy budeme cakat, kym sa dalsi kamion rozbije o prepadnutu vozovku ako minuly rok

Minister dopravy Andrej Doležal najprv avizoval, že sa s výstavbou novej rúry Braniska počíta najskôr v roku 2025. V harmonograme výstavby ciest a diaľnic, ktorý dotknutý rezort zverejnil pred rokom, sa pri Branisku počíta v najbližších rokoch len s projekčnými prácami a do roku 2033 tu o výstavbe nie je zmienka.

Aha som myslel ze skoro to zavru.. tak uvidime co novy minister. Vdaka za info

Termín po 2030 je ale za predpokladu, že bude doterajšia rúra prevádzkyschopná. Problémy sú s ňou vážnejšie po roku 2021, kedy bolo zverejnenie predchádzajúceho prieskumu. Ak nebude prevádzkyschopná, tak to mení situáciu.
To, že je jej stav takýto sa nevedelo. A v prípade, že jej popraská vozovka vážnejší problém, nie je to len o povrchu, ale aj o tom čo všetko ďalšie trpí. Tento tunel bol postavený a vybavený inak, než nasledujúce moderné tunely.
Dúfajme, že Skanska nerobila vozovku a ak ju robila, tak dnes robí vozovky lepšie. Aby sme nemuseli v 2050 riešiť Višňové. Kde sú tie reči, že CB vozovka vydrží 30 rokov bez zásahu? A ako ospravedlnenie stavu máme argumenty, že to bola novostavba? Nebola to novostavba, lebo CB vozovky na Slovensku boli. Že sa vymenila technológia? A čo akože, to že sa niečo stavia s inou technológiou je snáď normálna vec, ale Slovensko malo betónové cesty, Česi betónové diaľnice. Tieto pseudoargumenty, ktorými nás kŕmia od revolúcie sú na smiech.

BUDE MAŤ TUNEL BRANISKO 2. RÚRU ? - záznam LIVE streamu ministra dopravy Andreja Doležala - 26/1/23

youtube.com/watch?v=nGZ8Epf … odopravySR

Mne sa páči, ako pán minister s moderátorom vravia “ak nás sledujú ľudia zo železníc, odpovedzte pani…”
To už ozaj nevedia otázku presmerovať konkrétnej zodpovednej osobe? Takže ak nesleduje to nik čo vie odpovedať = odpovede sa nedočkáme. :smiley:

Citujem môj príspevok z roku 2016 :slight_smile: Keď tam bol Auxt, ktorý na to tlačil. Rýchle zmeny v NDS aj za “stabilného” panovania SMERu podobné zmenám nálad súčasnej vlády, urobili niekoľko vízií ako ďalej s dialnicami. Nakoniec to dopadlo ako vidíme. Je dnes zaujímavé čítať ako predpokladali a ako sa vyvíjali intenzity.

..ano, komu jasné a komu hodnotenie CBA…
Hlavne že v blave ideme vytrepať miliardy na megalománsky zakomplexovany 10 km tunel popod karpaty :astonished:
ktorý vobec netreba (neviem kam navozia výrub??? :laughing: typický blavastan) a cbačko iste vyjde hodne
nad 1,0 cez bulharsku konštantu, šak blava-né musí mať “najdlší”? kým od Košíc sa D1 prestala stavať celkom…
A medzi levočou a prešovom nech sa chodí po Hitlerovej jedničke ked zavru kvoli rekonštrukcii
súčasnú ruru :unamused: a nebude postavená nová - krásny príklad centralistického sovietského modelu myslenia :imp:

jarino jak si ma rychlo opravoval že predsa druha rura JE medzi prioritami (13. Máj 2021 16:36)
a že 25-6 ide do stavby… ale ako ked sa ešte nesúťaží a u nas to trvá tak 2-3 roky :smiley: Zda sa ti že bola
v harmonograme penazí v prvej 10tke? Nejak tvoje odborne predikcie pokrivkávajú :wink:

Dendik, si presne skĺzol na úroveň drx. (tunel určite nebude do 2040 to píš a možno ani generálna rekonštrukcia D2 čo je viac potrebnejšia ako ten tunel)

Čo jarino môže za to pre inseminátora, pardon sme rodina, to nebola priorita (všeobecne cesty, diaľnice a železnice)?